Modne kolory parapetów zewnętrznych
Zastosowanie nowoczesnych technologii projektowania i produkcji parapetów zewnętrznych pozwala na nadawanie elementom różnych kolorów. Godnymi uwagi rozwiązaniami są też imitacje rozmaitych tworzyw – wytrzymałe aluminium może do złudzenia przypominać drewno. Jednym z najmodniejszych kolorów jest antracyt – to ciemny odcień szarości, który doskonale pasuje do wielu zestawów kolorystycznych. Elementy antracytowe dobrze wyglądają zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, gdzie podkreślają industrialny charakter otoczenia. Świetnie sprawdzają się też w przypadku stylu skandynawskiego, a nawet glamour.
Kolejnym popularnym wyborem inwestorów są parapety zewnętrzne utrzymane w kolorze złoty dąb.
Ciepła barwa nada aranżacji przytulny, domowy charakter. Znakomicie będzie prezentować się w połączeniu z ciepłymi odcieniami elewacji lub dachu, a także z głęboką, butelkową zielenią czy granatem.
Jakie parapety zewnętrzne najlepiej pełnią swoje funkcje?
Parapety zewnętrze wykonuje się z różnych tworzyw. Mają być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz zwiększać izolacyjne właściwości okna. Niezwykle istotna jest też ich funkcja dekoracyjna – parapet powinien korzystnie wpływać na wygląd elewacji. Właśnie dlatego popularne są modele wykonane z kamieni naturalnych – takie wersje także znajdują się w naszej ofercie. Są one odporne na warunki atmosferyczne i niezwykle eleganckie. Posiadają różne kolory, adekwatne do rodzajów kamieni. Podczas produkcji parapetów z kamienia najczęściej wykorzystywane są . Drugim popularnym materiałem, z którego wykonywane są parapety zewnętrzne, jest aluminiu m. Stworzone z niego modele znakomicie spełniają swoje zadanie przez długi czas, bez konieczności ich konserwacji.
Parapety zewnętrzne – cena
Cena parapetów różni się w zależności od zastosowanych podczas ich produkcji tworzyw. Wśród najtańszych parapetów zewnętrznych są modele wykonane z aluminium czy stali – w ich przypadku cena za metr to około 25–70 zł. To doskonały wybór, ponieważ w parze z dobrą ceną idzie najwyższa jakość – aluminium jest wytrzymałe i lekkie. W kwocie uwzględnione jest pokrycie odpowiednim kolorem czy okleiną, pozwalające na uzyskanie struktury często dużo droższego materiału. Wśród droższych opcji są parapety kamienne. Ich cena wynika z niezwykłego designu i naturalnej trwałości.
Czy na parapetach zewnętrznych warto położyć płytki?
Płytki klinkierowe zamocowane na parapetach zewnętrznych prezentują się stylowo i elegancko, zwłaszcza kiedy dopasuje się je np. do dachówki czy dekoracyjnych elementów elewacji. Rozwiązanie to jest jednak dużo droższe od zastosowania parapetów z kamienia czy aluminium. Ponadto montaż elementów wymaga posiadania dużego doświadczenia – należy się podczas niego skupić na odpowiednim zamontowaniu płytek w ścianie, a także na właściwym zafugowaniu znajdujących się między nimi łączeń.
Montaż parapetów zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
Niewłaściwy montaż parapetów może powodować powstawanie mostków termicznych, co skutkuje stratami ciepła. W jego wyniku często dochodzi też do przenikania w głąb muru i warstw izolacyjnych wilgoci oraz do rozwoju pleśni. Do niepożądanych efektów należy także pękanie tynków czy samego parapetu. W celu zapewnienia konstrukcji odpowiedniej szczelności stosuje się najczęściej wypełnienie z silikonu lub zakładane na końcach parapetu nakładki. Istotne jest też pozostawienie przestrzeni, w której element będzie mógł rozszerzać się pod wpływem zmian temperatury.
Parapet zewnętrzny powinien być wsunięty w mur – podczas obliczania wymiarów elementu do parametrów dotyczących jego lewej i prawej strony oraz dolnej części należy więc dodać ok. 2 cm. Pozwoli to na dokładny i energooszczędny montaż. Z przodu parapetu powinien być umieszczo ny kapinos, czyli element zabezpieczający mur przed ściekającą z parapetu wodą – parapet musi więc o ok. 5 cm wystawać poza lico ściany. Element zaleca się zamontować pod kątem wynoszącym ok. 5%, co zapobiegnie osadzaniu się wody na jego powierzchni.
Kiedy montować parapety zewnętrzne?
Montaż warto przeprowadzić po zamontowaniu okien, ale przed tynkowaniem. Pozwoli to na osiągnięcie maksymalnej szczelności konstrukcji. Ponadto zarówno okna, jak i parapety powinno się montować przy słonecznej pogodzie. W przeciwnym razie w miejsce łączenia może przedostać się wilgoć, co skutkuje często zniszczeniem nie tylko elementów wykończeniowych, ale też muru. Więcej informacji o montowaniu parapetów znajduje się w naszym artykule Parapety – rodzaje, dobór i montaż.
Jakie parapety zewnętrzne pasują do białych okien?
Przy białych oknach znakomicie będą wyglądać parapety o tym samym kolorze. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku wytrzymały, bielony parapet aluminiowy. Element nie musi jednak być utrzymany w kolorze okna. Wybierając go można wziąć pod uwagę kolor dachówek, elewacji lub cokołu, co pozwoli na zachowanie spójnego wyglądu elewacji.