Parapety z konglomeratu – uniwersalne kolory
Konglomerat znakomicie prezentuje się we wnętrzach zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Może występować w wielu wariantach kolorystycznych, zależnych od składu tworzywa. Najczęściej utrzymany jest w odcieniach ziemi – kolorze beżowym, brązowym, czarnym lub szarym. Doskonale wygląda skompletowany z ramami okien o takiej samej barwie. Dla tych, którzy obawiają się, że efekt połączenia ciemnych elementów okaże się przytłaczający, dobrym wyborem będzie wybranie białych parapetów z konglomeratu.
Parapety z konglomeratu – ceny
Parapety z konglomeratu plasują się w okolicach wyższej półki cenowej. Nie są jednak najdroższe – to miano należy do parapetów z litego kamienia. Jest wiele kryteriów, według których kształtuje się cena parapetów z konglomeratu. Producent, miasto dystrybucji czy wielkość elementu to tylko niektóre z nich. Ceny produktów mogą wynosić od 300 zł do nawet ponad 1000 zł za m2 – różnica jest dość duża, dlatego oferty zawsze warto porównywać. Do ceny parapetu z konglomeratu należy doliczyć koszt montażu. Niewątpliwie ostateczny wydatek będzie wówczas wyższy. Zdecydowanie warto jednak skorzystać z usług specjalistów Kapica, którzy znają właściwości produktów i dysponują profesjonalnymi narzędziami.
Czy konglomerat sprawdza się w przypadku długich parapetów?
Długość parapetów z konglomeratu jest niemal nieograniczona. Składają się one z części o określonej długości i szerokości, jednak możliwe jest zastosowanie wybranej liczby elementów. Co ważne, miejsca łączenia segmentów są niemal niezauważalne. Dzięki temu parapet z konglomeratu, nawet bardzo długi, będzie wyglądał jak element uzyskany z litego, długiego kamienia.
Jak zamontować parapety z konglomeratu?
Parapety z konglomeratu powinny być montowane przez doświadczoną ekipę. Najlepiej tę, która montuje okno – w Kapica oferujemy kompleksowe usługi wykończeniowe. Nasi specjaliści doskonale znają parametry produktów, dlatego wiedzą, w jaki sposób uzyskać idealne właściwości izolacyjne konstrukcji.
Zaleca się, aby parapety wewnętrzne montowane były po tynkowaniu – mimo że powinny zostać wsunięte w ścianę. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na uzyskanie idealnej stabilności elementu. Jeśli parapet wystaje poza lico ściany na ponad 60% swojej szerokości, warto zastosować wsporniki – samo wpuszczenie parapetu w ścianę może wówczas nie wystarczyć.
Montaż parapetów stworzonych z konglomeratu jest łatwiejszy niż wykonanych np. z drewna. Elementy kamienne są bowiem produkowane na wymiar, a docięcie następuje już na etapie produkcji. Podczas obróbki korzystamy z profesjonalnych narzędzi, za pomocą których precyzyjnie przygotowujemy produkt do montażu. Pozwala to na zwiększenie efektywności prac wykończeniowych. Więcej na temat montażu parapetów można dowiedzieć się, czytając nasz artykuł Parapety – rodzaje, dobór i montaż.
Parapety z konglomeratu na wymiar – jak zmierzyć?
By odpowiednio obliczyć wymiary parapetu z konglomeratu, do wymiarów miejsca na parapet należy dodać kilka centymetrów. Po pierwsze ok. 1–2 cm trzeba uwzględnić w przypadku szerokości parapetu. Pozwoli to na wsunięcie elementu pod ramę okna. Po drugie ok. 3 cm dodać należy do jego bocznych części, co umożliwi ustabilizowanie konstrukcji po bokach. Konieczne jest też zadbanie o to, by parapet nieco wystawał poza grzejnik. Jeśli jednak odległość grzejnika od parapetu jest mniejsza niż 10 cm, zaleca się pomięcie wysuwania parapetu – w takim wypadku mogłoby ono bowiem niekorzystnie wpłynąć na dystrybucję ciepła w pomieszczeniu.