Dlaczego skrapla się woda na oknach?
Przyczyn skraplania się wody na oknach jest wiele. Może chodzić o warunki, jakie panują wewnątrz oraz na zewnątrz domu, kondycję budynku i stan jego ścian, a także poprawność montażu oraz jakość samych okien.
Różnica temperatur
Jednym z głównych powodów skraplania się wody na oknach jest różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem domu. Gdy ciepłe, wilgotne powietrze wewnątrz pomieszczenia styka się z zimną powierzchnią szyby, para wodna skrapla się i osadza na oknach.
Wysoka wilgotność powietrza
Wilgotność w domu zwiększa się podczas gotowania, kąpieli, a nawet oddychania. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje, że wilgoć gromadzi się w powietrzu, co prowadzi do kondensacji na zimniejszych powierzchniach.
Niewłaściwa wentylacja
Wentylacja odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu wilgotnością powietrza. Wiele domów, szczególnie tych starszych, ma niedostateczną wentylację, co przyczynia się do skraplania pary wodnej na oknach.
Nieszczelne okna
Jeśli okna są nieszczelne, zimne powietrze dostaje się do wnętrza, co również sprzyja kondensacji pary wodnej na szybach.
Jak zapobiegać skraplaniu się wody na szybach?
Aby zapobiec skraplaniu się wody na oknach, trzeba zidentyfikować przyczynę tego efektu. Najczęściej problem rozwiązuje się, gdy mieszkańcy zadbają o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Jednak, jeżeli to nie zadziała, czasem okazuje się, że potrzebna jest wymiana stolarki lub poprawa uszczelnienia okien. Wówczas takie prace najlepiej zlecić fachowcom, którzy profesjonalnie zajmą się tematem.
Poprawa wentylacji a para na oknach
Regularne wietrzenie pomieszczeń jest jednym z najprostszych sposobów na obniżenie wilgotności w domu. Otworzenie okien na kilka minut, kilka razy dziennie, umożliwi wymianę powietrza i zmniejszenie wilgotności. Jednak to dodatkowy obowiązek, który musi wejść w nawyk.
Znacznie ułatwione zadanie mają posiadacze okien z mikrowentylacją, czyli systemem rozszczelnienia stolarki okiennej, który zapewnia powolne i niemal niezauważane wietrzenie, bez konieczności otwierania czy uchylania okna. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat.
Utrzymanie stałej temperatury
Utrzymywanie stałej, umiarkowanej temperatury w domu pomaga zminimalizować różnicę temperatur między wnętrzem a zewnętrzem, co redukuje ryzyko kondensacji. Jednak to nie prosta sprawa, szczególnie w starszym budownictwie, w którym nie ma strefowego ogrzewania, a ściany są słabo izolowane.
W najgorszych przypadkach konieczna jest nowa izolacja ścian. Wówczas trzeba rozwiązać sprawę w porozumieniu ze wspólnotą oraz jej zarządem. Jeżeli natomiast problemem nie są ściany, warto zainwestować w programowalne głowice termostatyczne do grzejników. Dzięki nim można utrzymać optymalne warunki cieplne, unikając nagłych zmian temperatury. W tym przypadku warto również wspomnieć o regularnym serwisowaniu systemów grzewczych.
Samoczynna wentylacja w nowoczesnych oknach
W przypadku wymiany stolarki na nową lub budowy domu warto zainwestować w nowoczesne okna z samoczynną wentylacją. Innowacyjne systemy automatycznie uruchamiają się w zależności od potrzeb, dzięki wmontowanym czujnikom wilgotności.
W ten sposób mogą działać poszczególne modele okien Schüco dostępne w ofercie Kapica. Tego typu produkty to gwarancja ochrony. Nie tylko przed wilgocią i chłodem, ale również hałasem i przeciągami. Odpowiadają za to specjalnie zaprojektowane rozwiązania:
- Schüco VentoPlus – doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których występuje potrzeba usunięcia nadmiaru wilgoci. System ten umożliwia wymianę powietrza nawet do 28,1 m3/h przy różnicy ciśnienia 10 Pa. Dodatkowo w ościeżnicy lub w profilu skrzydła można wmontować mechaniczny czujnik wilgoci, sterujący przepływem powietrza w zależności od potrzeb.
- Schüco VentoAir – zapewnia przepływ powietrza nawet do 15,8 m3/h przy różnicy ciśnienia 8 Pa. Nawiewniki tego typu są ukryte między ościeżnicą a skrzydłem, umożliwiając wentylację przy całkowicie zamkniętym skrzydle. W związku z tym system jest całkowicie bezobsługowy i może być stosowany także w zamontowanych już oknach.
- Schüco VentoAir+ – to z kolei udoskonalone nawiewniki okienne do okien PVC-U Schüco. Podobnie, jak klasyczna wersja moduł wentylacyjny jest estetycznie ukryty w konstrukcji okna. Dodatkowo w produkcie zastosowano precyzyjną technologię, która wykrywa najmniejsze ruchy powietrza i automatycznie reguluje przepływ objętości powietrza za pomocą klap regulacyjnych, zapobiegając również przeciągom.
Pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza
W miejscach szczególnie narażonych na wysoką wilgotność, takich jak kuchnia czy łazienka, warto stosować pochłaniacze wilgoci. W przypadku niewielkiego, sporadycznego parowania okien egzamin zdadzą pochłaniacze z substancją higroskopijną, np. chlorkiem wapnia.
Natomiast jeżeli ma się do czynienia z długotrwałym problemem z wilgocią – szczególnie w dużych pomieszczeniach – warto zainwestować w osuszacz powietrza. Wówczas kluczowym parametrem podczas zakupu będzie wydajność urządzenia. Przy uwłaczającej parze na oknach urządzenie powinno móc pochłaniać 10-15 l na dobę. Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę to pojemność zbiornika, energooszczędność, a także dodatkowe funkcje jak timer.
Skraplanie się wody na oknach to powszechny problem, który można skutecznie kontrolować i zapobiegać mu, stosując odpowiednie metody wentylacji, właściwie uszczelniając okna oraz dbając o prawidłową izolację termiczną domu. Trzeba jednak pamiętać, że dbałość o prawidłowy przepływ powietrza i utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń to podstawa w walce z kondensacją pary wodnej na oknach.