Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą szkła. Już od wielu lat dużą popularnością cieszą się okna z czarnymi ramami. Czy warto zdecydować się na czarne okna? Na co zwrócić uwagę?
Czarne okna – zalety
Jakie zalety stoją za popularnością czarnych okien – zarówno wśród inwestorów, jak i architektów? Jednym z podstawowych czynników jest ich wygląd. Czarny stanowi znaczny kontrast do przeźroczystych tafli szkła. Okna czarne są postrzegane jako nowoczesne i oryginalne. Zdecydowanie wyróżniają się na tle typowej, białej stolarki PVC i okien, których wygląd ram imituje drewno.
Czarne okna mają oczywiście wszystkie zalety nowoczesnej stolarki PVC. Są bezpieczne, stabilne wymiarowo i przede wszystkim zapewniają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. To, na jakim poziomie będą poszczególne parametry okien, zależy od wybranego modelu. W firmie Kapica oferujemy trzy standardy wykonania: Okna Standard, Okna Premium i Okna Exclusive.
Czarne okna w domu to wybór stylowy i elegancki. Ciemne ramy okien, jeśli tylko są dopasowane do reszty aranżacji, są dobrym wyborem, dla każdego, kto stawia na ciekawy design i zwraca uwagę na estetykę w architekturze. Trzeba jednak pamiętać o kilku czynnikach, ponieważ jak każde rozwiązanie i to nie jest pozbawione pewnych wad.
Czarne okna – wady
Czarne okna mają czasami przypisywaną wadę, która nie zawsze okazuje się w pełni prawdą. Chodzi o większe nagrzewanie się czarnych profili okiennych, niż ma to miejsce w przypadku ram o jasnych kolorach. Faktem jest, że nie oszukamy praw fizyki. W uproszczeniu powierzchnie białe odbijają znaczną część promieniowania słonecznego, które w pewnym stopniu odpowiada za nagrzewanie się danego obiektu. Kolor czarny natomiast pochłania je całkowicie, a co za tym idzie, czarne powierzchnie bardziej się nagrzewają.
Nie jest to jednak problem dla nowoczesnej i dobrej jakościowo stolarki PVC. Nagrzewanie się ram okiennych nie wpływa na ich sztywność i nie powoduje ich odkształceń. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanych profili, wewnętrznych wzmocnień i okuć. Dlatego wybierając czarne okna do domu lub innego obiektu, warto postawić na wyroby wysokiej jakości.
Innym czynnikiem, na który zwracają uwagę niektórzy użytkownicy, jest nieco większa widoczność różnego rodzaju zabrudzeń na czarnych oknach. Na ciemnych profilach bardziej odznaczają się zacieki, kurz czy pyłki. Dlatego wybierając czarne okna, warto pamiętać, że do utrzymania ich atrakcyjnego wyglądu może być konieczne nieco częstsze ich mycie i przecieranie ram. Taka regularna i właściwa pielęgnacja sprawia, że brud nie przywiera mocno do czarnej powierzchni ram, dzięki czemu każdorazowe czyszczenie jest stosunkowo łatwe.
Czarne okna – aranżacje przykuwające uwagę
Czarne okna to niezwykle uniwersalny wybór wpisujący się w wiele styli architektonicznych i dobrze współpracujący z różnymi rodzajami wykończenia elewacji. Przy odpowiednim projekcie czarna stolarka okienna pasuje zarówno do klasycznej, eleganckiej willi, tradycyjnego domu parterowego z poddaszem użytkowym, jak i do nowoczesnego, minimalistycznego budynku.
Jednym ze sposobów na wyeksponowanie czarnych okien, jest zestawienie ich z jasną elewacją. Wprowadzenie takiego kontrastu kieruje uwagę w stronę okien i podkreśla ich rolę. Dlatego przy takiej aranżacji tak ważne jest, by okna miały przemyślany i po prostu dobrze wyglądający układ na elewacji. Dopełnieniem może być widoczne pokrycie dachu w kolorze czarnym.
Zupełnie odmiennym rozwiązaniem jest zastosowanie czarnych okien w budynku, którego elewacja w całości lub na fragmentach jest równie ciemna co ramy okien. „Wtopienie” okien w lico wykończenia elewacji sprawia, że ramy stają się wręcz ukryte i niewidoczne z większej odległości. Taka aranżacja szczególnie dobrze sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie, na przykład w domach o minimalistycznej, prostej geometrycznie bryle, lub w domach typu nowoczesna stodoła.
Okna czarne czy antracyt – co wybrać?
Czerń, czerni nie równa. W obszernej ofercie okien PVC od firmy Kapica znajduje się łącznie około 70 jednolitych kolorów profili służących do budowy stolarki okiennej, dzięki czemu każdy znajdzie okna w barwie dopasowanej do danego projektu. Jednak jednym z częstszych dylematów osób zdecydowanych na ciemne okna jest wybór między czarnymi oknami a oknami antracytowymi. Czym charakteryzuje się kolor antracytowy?
Z perspektywy samego wyglądu kolor antracytowy stanowi odcień szarości, któremu bardzo blisko do czerni. To bardzo ciemny kolor, który od czarnego różni się minimalną domieszką szarości.
Okna antracytowe w wielu zastosowaniach mogą być lepszym wyborem niż okna czarne. Jeśli na elewacji znajdują się inne elementy antracytowe lub szare, to okna antracytowe o wiele lepiej się wpiszą w całościowy wygląd. Szczególnie dobrze współgrają z bardzo modnymi pokryciami dachowymi i orynnowaniem w kolorze antracytu. Więcej o dopasowaniu innych elementów budynku do okien antracytowych można przeczytać w jednym z naszych wpisów: Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
Czarne okna – opinie użytkowników
Czarne okna od lat cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Poza aspektami, które są zależne stricte od parametrów technicznych danej stolarki okiennej, inwestorzy i architekci doceniają przede wszystkim ponad czasowy wygląd czarnych okien. Nadają one elegancji praktycznie każdemu budynkowi, a ich wygląd nie powszednieje przez długie lata.