Błędy przy montażu drzwi zewnętrznych – niewłaściwe wymierzenie otworu drzwiowego
Błędem popełnianym jeszcze przed rozpoczęciem montażu jest zamówienie drzwi o niewłaściwych wymiarach. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest prawidłowe wymierzenie otworów drzwiowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wysokość i szerokość otworu należy zmierzyć minimum w trzech miejscach – na środku i przy obu krawędziach. Producentowi drzwi podaje się zazwyczaj najmniejszy uzyskany wymiar. Niezbędne może okazać się też zmierzenie grubości muru.
Ponieważ samodzielne wymierzenie otworów drzwiowych może okazać się kłopotliwe, najlepiej jest zlecić je specjalistom. Profesjonalni monterzy zadbają o szybki i dokładny pomiar. Kupując drzwi na wymiar od firmy Kapica, zyskujesz gwarancję idealnego dopasowania produktu do ościeżnicy. Planujesz remont domu lub mieszkania? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
Nieodpowiednio przygotowane otwory drzwiowe. Jak wstawić drzwi wejściowe zewnętrzne?
Po dokładnym wymierzeniu otworów drzwiowych trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie ich krawędzi. Pominięcie tego etapu może skutkować nieszczelnością drzwi. W przypadku wymiany drzwi zdarza się, że na powierzchni otworów pozostają resztki materiałów izolacyjnych. Podczas prac remontowych mogą powstawać też niewielkie ubytki w murze. Z kolei na ościeżnicach w nowych budynkach często zalegają pozostałości zaprawy murarskiej, pył czy kurz. Przed rozpoczęciem montażu drzwi wejściowych monter powinien dokładnie wygładzić powierzchnię ościeży, zagruntować otwór oraz uzupełnić ewentualne braki w ścianie. Dopiero wtedy można przystąpić do dalszej pracy.
Drzwi wejściowe zewnętrzne – zbyt wczesny montaż
Kolejnym częstym błędem podczas montażu drzwi zewnętrznych jest wstawienie ich zbyt szybko – jeszcze przed skończeniem „mokrych” prac budowlanych. Niewłaściwa kolejność prac jest główną przyczyną późniejszego pojawiania się pleśni i grzybów. Montaż drzwi wejściowych powinien być przeprowadzany po wylaniu posadzek, otynkowaniu i osuszeniu murów. Prawidłowa kolejność zapewnia suchość spoiny między ościeżnicą a ścianą oraz chroni stolarkę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną wilgocią.
Najczęstsze błędy montażowe – za wysoko osadzone drzwi wejściowe
Podejmując się montażu drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na ich właściwą regulację. Drzwi z reguły montuje się na gotowej posadzce. Standardowy prześwit pod skrzydłem przy niewykończonej podłodze powinien wynosić ok. 3 cm. Dokładna wartość zależy od grubości wybranej posadzki. Pod zbyt wysoko osadzonymi drzwiami wejściowymi powstaje przestrzeń, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też obniża parametry izolacyjne stolarki. Niewłaściwa regulacja drzwi zewnętrznych może ponadto doprowadzić do wypaczenia skrzydła oraz powodować trwałe uszkodzenie zawiasów i zamków.
Jak wstawić drzwi wejściowe – odpowiednie uszczelnienia
Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednie uszczelnienie konstrukcji. W tym celu należy wymienić bądź zamocować uszczelki i progi do drzwi wejściowych zewnętrznych. Nieszczelna stolarka nie zapewnia komfortu termicznego i akustycznego. Ciepło szybko wydostaje się wówczas z domu, co przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie mostków termicznych jest tzw. ciepły montaż (możliwy tylko przy stanie surowym). Podczas montażu drzwi wejściowych zewnętrznych w celu zastosowania izolacji termicznej najczęściej wykorzystuje się pianki montażowe lub taśmy rozprężne.
Drzwi wejściowe – montaż z firmą Kapica
Montaż drzwi zewnętrznych powinien być zlecony profesjonalnej ekipie. Zamawiając drzwi aluminiowe lub PVC firmy Kapica, zyskujesz dodatkowe korzyści – wykonujemy dokładne pomiary i przeprowadzamy montaż naszych produktów. Zachęcamy do kontaktu poprzez stronę lub do odwiedzenia jednego z salonów firmy Kapica. Nasi doradcy z chęcią podpowiedzą, jak wstawić, wykończyć i wyregulować drzwi wejściowe do domu, oraz pomogą w doborze najkorzystniejszych rozwiązań.