Jak czyścić rolety zewnętrzne?
Aby cieszyć się prawidłowo działającymi roletami zewnętrznymi, należy regularnie je czyścić. Na szczęście czynność ta jest łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Polega głównie na ścieraniu zabrudzeń z pancerza oraz usuwaniu zanieczyszczeń gromadzących się wewnątrz prowadnic. Najważniejszą zasadą jest stosowanie miękkich gąbek lub szmatek, które nie są w stanie zarysować rolety. Powierzchnię najlepiej jest myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnych, ogólnodostępnych środków myjących. Przed czyszczeniem rolet z napędem elektrycznym należy najpierw odłączyć mechanizm od sieci.
Na co zwracać uwagę podczas czyszczenia rolet?
Czego wystrzegać się podczas mycia rolet? Aby nie uszkodzić powierzchni ani materiału, należy unikać korzystania z szorstkich myjek. Niewskazane jest też stosowanie silnych środków czyszczących – mogą powodować korozję lub zmianę barwy lakieru. Niebezpieczne dla rolet zewnętrznych są ponadto wszelkie rozpuszczalniki, które zawierają alkohole, aromaty lub chlorowane materiały węglowodorów.
Kiedy myć rolety zewnętrzne?
Wybierając dobry moment na czyszczenie rolet, należy wziąć pod uwagę stan elementu oraz pogodę. Przeszkodą może być nie tylko deszcz, ale też zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią często dochodzi do przymrozków – zamarznięta woda w szczelinach rolety może prowadzić do jej uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura latem może z kolei obniżyć skuteczność niektórych środków pielęgnacyjnych. Rolety zewnętrzne najlepiej jest myć wiosną lub latem (w słoneczny, ale niezbyt upalny dzień).
Częstotliwość mycia powinna zostać dostosowana do poziomu zabrudzenia. Sprawą kluczową jest obserwacja, czy na pancerzu nie znajdują się poważne zanieczyszczenia, takie jak zaschnięte błoto. Zabrudzenia tego typu należy szybko usuwać. Pozostawione na rolecie mogą porysować ją lub uszkodzić jej mechanizm.
Jak dbać o rolety zewnętrzne – przeglądy okresowe
Oprócz czyszczenia rolety konieczne jest w miarę regularne sprawdzanie stanu technicznego jej mechanizmów. Częstotliwość przeglądów może różnić się w zależności od zaleceń producenta. W większości przypadków wystarczy przeprowadzać je raz na dwa lub trzy lata, choć bardziej zaawansowane systemy mogą wymagać częstszego sprawdzania stanu mechanizmów. Wykonanie fachowego przeglądu niezbędne jest, gdy występują problemy z płynnym podnoszeniem i opuszczaniem rolet. Czynności, takie jak wymiana elementów rolety czy zmiany w jej budowie, powinny zostać zlecone serwisantowi.
Samodzielne wykonanie przeglądu automatycznych rolet zewnętrznych nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ próba czyszczenia lub naprawy mechanizmu może zakończyć się usterką i utratą gwarancji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu producenta. Podczas wizyty specjalista sprawdzi kompletność, stan i skuteczność działania elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń elektrycznych (sterujących i zabezpieczających).
Rolety zewnętrzne – konserwacja
Dbanie o rolety zewnętrzne obejmuje ich konserwację. W jaki sposób ją przeprowadzać? Należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia pancerza i prowadnic. Czyste i wolne od kurzu powinny pozostawać też uszczelki szczotkowe. Do ich konserwacji można użyć silikonu w sprayu – takiego, który aplikuje się na uszczelkach okien i drzwi samochodowych. Pozwoli to zapobiec twardnieniu elementów i poprawi poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Zaawansowane prace konserwacyjne warto zlecić zaufanej ekipie.
Podsumowanie
Prawidłowe dbanie o rolety znacząco wydłuża ich trwałość oraz pozwala unikać kosztownych napraw. Chcąc zachować produkt w idealnym stanie, należy regularnie oczyszczać go z zabrudzeń, a w przypadku usterki – zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Jeśli szukasz wysokiej jakości rolet zewnętrznych, rozważ zakup produktów oferowanych przez firmę Kapica. Nasze konstrukcje wykonywane są na zamówienie, z uwzględnieniem szczegółowych wymiarów. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy z chęcią podpowiedzą, jak zabezpieczyć rolety zewnętrzne i w jaki sposób je regulować. Więcej o produktach firmy Kapica dowiesz się z artykułu Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.
Skontaktuj się z nami