Kolor dachu a estetyka krajobrazu
Przed wyborem koloru pokrycia dachu należy koniecznie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W akcie prawa miejscowego określone są zasady, którymi trzeba się kierować przy budowie nowych obiektów. Przepisy pomagają zadbać o zachowanie jednolitego, spójnego i harmonijnego krajobrazu w poszczególnych gminach. Warto więc je poznać, aby wybrać dopuszczalny w danym rejonie odcień. To szczególnie ważne w miejscowościach turystycznych, w których wyjątkowo dba się o spójność i estetykę przestrzeni.
Brązowe okna – jaka elewacja do nich pasuje i skąd bierze się ich popularność?
W nowoczesnym budownictwie bardzo często wykorzystuje się brązowe ramy okienne, które ocieplają wygląd budynku. Na rynku dostępne są okna w różnych odcieniach – od złotego dębu przez popielate brązy po intensywne, ciemne kolory. W ofercie firmy Kapica znajdują się nowoczesne okleiny o strukturze drewna. Inspirowane naturą wzory wprowadzają do otoczenia przyjemną atmosferę, pełną ciepła i harmonii.
Niezależnie od odcienia brązowe okna sprawiają, że budynek zyskuje przytulny charakter. Właśnie stąd bierze się ich rosnąca popularność. Brązowe okna PVC dostępne są w ofercie firmy Kapica na zamówienie. Jaka fasada budynku do nich pasuje? To zależy od efektu, na jakim zależy inwestorom. Do brązowych okien można dobrać różne odcienie elewacji – od klasycznej bieli przez beże i brązy aż po stonowane szarości. Uniwersalna biel sprawi, że budynek będzie prezentował się estetycznie i ponadczasowo, ciepłe odcienie wprowadzą atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi, a chłodna szarość uwydatni modny, industrialny styl.
Brązowy dach, brązowe okna – jaka elewacja?
Z reguły kolor okien dobiera się do koloru dachu – wtedy budynek prezentuje się spójnie i estetycznie. Jeśli zastosowano brązowe ramy okienne i dach w tym samym kolorze, warto zdecydować się na elewację w chłodnym odcieniu. Doskonale sprawdzi się biel, która optycznie powiększy bryłę budynku i podkreśli kolor okien. Domy z białą elewacją od lat nie wychodzą z mody. Biel prezentuje się doskonale zarówno na nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynkach.
W przypadku brązowego dachu i brązowych okien na elewacji dobrze sprawdzą się też odcienie szarości – zarówno jasne, jak i ciemne. Sprawiają one, że budynki zyskują elegancki, wysublimowany charakter. Jeśli jednak inwestorom zależy na utrzymaniu ciepłego charakteru domu, można postawić na odcienie piaskowe, beżowe czy karmelowe, a nawet… brąz. Przy tym ostatnim ważne jest, aby wszystkie barwy były zachowane w tej samej tonacji.
Czarny dach, brązowe okna – jaka elewacja?
Często praktykowanym rozwiązaniem jest zastosowanie brązowych ram okiennych i ciemnych dachówek. Takie zestawienie można zauważyć w przypadku wielu nowoczesnych budynków. Czarny dach ma wiele zalet – jest uniwersalny, funkcjonalny i pięknie się prezentuje. Najczęściej dobiera się do niego ciemne okna – czarne lub brązowe. Kolor elewacji powinien być wtedy spójny z odcieniem zarówno dachówek, jak i ram okiennych. Poza klasyczną bielą doskonale sprawdzą się odcienie jasnego beżu i szarości czy kolor kości słoniowej. Modną ozdobą fasady budynku z czarnym dachem będą też drewniane panele elewacyjne.
Podobne zasady obowiązują w przypadku grafitowego dachu i brązowych okien – jaka elewacja sprawdzi się wtedy najlepiej? We wszelkich odcieniach bieli, beżu lub szarości. Wszystkie te kolory są uniwersalne i dobrze współgrają z pozostałym elementami wykończenia budynku, niezależnie od ich stylistyki. Zarówno czarny, jak i grafitowy dach, w połączeniu z brązowymi oknami, wpisuje się we współczesne trendy. Zestawienia takie mogą stanowić kluczowe elementy stylu skandynawskiego, opartego na odcieniach bieli, szarości oraz naturalnego drewna. Aby dowiedzieć się, jakie kolory okien pasują do grafitowego dachu, przeczytaj artykuł Jaki kolor okien wybrać do grafitowego dachu – porady i wskazówki.
Czerwony dach, brązowe okna – jaka elewacja?
Nie można zapominać o klasycznym, czerwonym dachu. Od wieków kojarzy się on z solidnością i trwałością, dlatego jest chętnie wybierany aż do dziś. Na rynku dostępne są dachówki o różnych formach i profilach, które pozwalają na udane połączenie tradycyjnego odcienia z nowoczesną bryłą budynku. Bardzo często do ceglastego dachu dobiera się brązowe ramy okienne. Do tego zestawienia idealnie pasuje elewacja w odcieniach bieli. Takie połączenie jest typowe dla budynków utrzymanych w stylu tradycyjnym, cechującym się ciepłą kolorystyką, oraz rustykalnym. Do czerwonego dachu pasują też inne kolory. Piaskowe i kremowe odcienie beżu ocieplą wygląd elewacji, żółta fasada optycznie rozświetli obiekt, a ciemne odcienie brązu dodadzą budynkowi klasy. Ciekawym pomysłem jest też zdecydowanie się na ceglaną bądź drewnianą elewację.
Bez względu na to, jaki kolor elewacji zastosujemy, wykończenie zewnętrznej części budynku powinno być staranne i spójne. Warto zadbać o to, aby zastosowane rozwiązania nie tylko trafiały w gust inwestorów, ale też pasowały do bryły domu i subtelnie wpisywały się w otaczającą go architekturę.
Skontaktuj się z nami