Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie elementów stolarki okiennej, które uchroni ją przed uszkodzeniami. To właśnie okna są najbardziej narażone na zniszczenia podczas standardowych prac budowlanych. Pod wpływem kurzu, pyłu oraz czynników atmosferycznych ich mechanizm może przestać działać prawidłowo, a szyby mogą ulec zarysowaniom. Czym zasłonić okna na budowie, by uchronić je przed uszkodzeniem? Jak przygotować stolarkę przed zimą? Co należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć okna przed kradzieżą? Na te pytania – i wiele innych – odpowiadamy poniżej.
Zabezpieczenie okien przed tynkowaniem i malowaniem
Ze względu na to, że proces powstawania nieruchomości trwa długo, a prace budowlane stwarzają ryzyko uszkodzenia szyb i okuć, wiele osób zastanawia się, kiedy montować okna na budowie. W ostatnich latach – z uwagi na tzw. ciepły montaż – zaleca się wstawiać je przed wykonaniem tynkowania. Wiąże się to jednak z tym, że okna powinny być odpowiednio zabezpieczone na czas wykonywania dalszych prac. Podczas przygotowywania i kładzenia zaprawy można trwale uszkodzić powłokę okuć i doprowadzić do ich korozji. Dotyczy to zarówno okien aluminiowych, jak i okien PVC. Nawet wysokiej jakości modele nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem czy kontaktem z zaprawą murarską. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie osłonięcie.
Czym zabezpieczyć okna na budowie, by uchronić je przed zniszczeniem? Można to zrobić przy użyciu standardowej folii i taśmy malarskiej, dokładnie oklejając całą powierzchnię okien wraz z ramą i okuciami. Równie ważne jest zabezpieczenie okien przed malowaniem. Proces ten wygląda bardzo podobnie. Przy użyciu folii i taśmy malarskiej należy starannie zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie mogą zabrudzić się w czasie malowania elewacji. Uchroni to okna zarówno przed plamami, jak i trwałymi uszkodzeniami ramy czy mechanizmu okuć.
Jak zabezpieczyć okna na budowie na zimę?
Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe przed zimą. Można je osłonić grubą folią budowlaną rozciągniętą na konstrukcji wykonanej z listew. Osłony należy zamontować na równi z licem ściany. Zamiast folii można użyć płyt wiórowych, które są nieco bardziej wytrzymałe i mają właściwości wodoodporne. Bez względu na zastosowany materiał należy zadbać o to, aby osłony nie stanowiły szczelnego zamknięcia, ponieważ utrudni to prawidłową wentylację budynku. Zarówno w przypadku folii, jak i płyt trzeba pozostawić kilkucentymetrową szczelinę, dzięki której do wnętrza obiektu będzie doprowadzane świeże powietrze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy montować okna, zapoznaj się z tekstem Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz.1. Dowiesz się z niego m.in., w jakiej temperaturze należy przeprowadzać prace, czy warto zlecić je profesjonalnej ekipie i czym grozi niewłaściwy montaż.
Jak zabezpieczyć okna przed kradzieżą na budowie?
Place budowy to miejsca, które są szczególnie narażone na rabunki. Z tego względu przed zimowym wstrzymaniem prac należy zabrać z posiadłości wszelkie materiały budowlane, zaprawy, instalacje oraz sprzęt. Folia zabezpieczająca okna i drzwi budynku nie będzie stanowiła dla potencjalnego włamywacza żadnej przeszkody, dlatego tak ważne jest, by usunąć z obiektu wszelkie wartościowe produkty.
Na kradzieże szczególnie narażone są okna. Należy więc wybierać okucia o wysokich parametrach antywłamaniowych. Warto też wstawić wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, zabezpieczające przed włamaniem, oraz zainstalować nowoczesny system alarmowy. Każde okno należy podłączyć do systemu – dzięki temu właściciel dostanie natychmiastowe powiadomienie o otwarciu skrzydła. Można też ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży. Odpowiednie zabezpieczenie stolarki okiennej pozwoli właścicielom spać spokojnie i choć trochę ograniczyć stres związany z budową nieruchomości.
Skontaktuj się z nami