Ciemne okna – trend, który rośnie w siłę
Ciemne okna prezentują się bardzo efektownie, dlatego są chętnie wybierane do mieszkań w nowoczesnych budownictwach. Inwestorzy i projektanci decydują się na wykorzystanie ciemnych ram, żeby dodać pomieszczeniom elegancji i podkreślić ich indywidualny charakter. Coraz popularniejsze są ramy w kolorze antracytu oraz w intensywnych odcieniach brązu. Aby wnętrze było spójne i estetycznie wykończone, do okna należy dobrać odpowiedni parapet, który zabezpieczy ściany przed wilgocią i zasłoni kaloryfer. Warto zdecydować się na wysokiej jakości parapety wewnętrze od firmy Kapica. Duży wybór materiałów i odcieni pozwala dopasować produkt do każdego stylu wnętrza.
Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien?
Parapety wewnętrzne do ciemnych okien dobiera się, uwzględniając nie tylko materiał ich wykonania, ale też kolorystykę oraz standard pomieszczenia. Do ciemnych ram polecane są modele kamienne oraz wykonane z konglomeratu. Doskonale sprawdzają się również MDF oraz PVC. Wszystkie te materiały opisujemy w kolejnym akapicie. Kolorystykę parapetów można dopasować na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać, że kompozycja powinna być spójna. Parapety muszą więc pasować do pozostałych elementów wystroju – najlepiej tych, które rzadko są zmieniane, jak podłoga lub ściany.
Parapety wewnętrzne – najpopularniejsze materiały wykonania
Do najchętniej wybieranych materiałów, z jakich wykonuje się parapety wewnętrzne, należą MDF, PVC oraz konglomerat. Parapety wewnętrzne z MDF mają zalety drewna oraz materiałów zaawansowanych pod względem technologicznym. Są naturalne, ale nie ulegają wypaczaniu. Można je z łatwością utrzymać w czystości. Są też odporne na działanie czynników mechanicznych i zachowują doskonały wygląd przez wiele lat. Parapety z PVC to modele o niewygórowanej cenie. Wykorzystuje się je zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w budynkach komercyjnych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wilgoci, środków chemicznych i wysokich temperatur. Parapety wewnętrzne z konglomeratu do złudzenia przypominają naturalny kamień. W porównaniu z nim są jednak bardzo lekkie. Cechują się nie tylko pięknym designem, ale też dużą wytrzymałością. Są odporne na uderzenia i działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie modele parapetów wewnętrznych z oferty firmy Kapica dostępne są w różnych odcieniach. Dzięki temu ich kolory można dopasować do wystroju wnętrza, co pozwoli uzyskać wymarzoną aranżację.
Masz brązowe okna? Jakie parapety powinieneś wybrać?
Jeśli masz brązowe okna, dobrym rozwiązaniem będzie dobranie parapetów na zasadzie podobieństwa. Świetnie sprawdzą się modele wykonane z MDF w odcieniach drewna. Wyglądają bardzo efektownie i są odporne na uszkodzenia. Parapet w kolorze zbliżonym do odcienia ramy okiennej będzie stanowił spójny element konstrukcji. Dużą popularność zyskały parapety MDF w kolorze orzech. Wprowadzają do wnętrza przytulny klimat – idealnie pasują więc do sypialni i salonów. Struktura drewna ociepli aranżację pomieszczenia i podkreśli jego rustykalny lub skandynawski wystrój.
Niektórzy obawiają się, że ciemne parapety mogą optycznie zmniejszyć wnętrze. Jeżeli masz okna w kolorze intensywnego brązu, możesz zdecydować się na jasny parapet – np. o strukturze marmuru. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie, jeśli ściany pomieszczenia są białe lub beżowe. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie parapetu z dekoracyjną okleiną PVC, która imituje naturalny kamień. Popularne są też uniwersalne białe parapety.
Jaki kolor parapetu do okien „złoty dąb”?
Jeśli masz okna utrzymane w modnym odcieniu „złoty dąb”, dobierając parapet, możesz postawić na jaśniejsze odcienie drewna, jak np. sosna. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku parapety wykonane z MDF. Ich kolor i strukturę można łatwo dopasować do własnej wizji aranżacji – dzięki wykorzystaniu oklein i lakierów. Jeśli zależy Ci na trwałości parapetu i optymalnej cenie, postaw na PVC. Produkty wykonane z tego tworzywa można zabarwić na dowolny kolor, w łatwy sposób tworząc wymarzoną aranżację. Dobrze będzie prezentował się również parapet z konglomeratu (doskonale imitującego naturalny kamień). Do okien w odcieniu „złoty dąb” warto dobierać modele w kolorach ziemi – brązach, beżach i szarościach.
Wąski czy szeroki? Jaki parapet będzie lepszy?
Niewielki, wąski parapet wewnętrzny może optycznie powiększyć przestrzeń. Montaż takiego modelu warto rozważyć w przypadku kawalerek i niewielkich pokoi dziecięcych. Z kolei głęboki parapet może świetnie sprawdzić się w roli biurka, półki na książki lub siedziska. Pomysłów na wykorzystanie parapetów jest mnóstwo. Warto jednak pamiętać o zachowaniu spójności aranżacyjnej. Niezależnie od charakteru i parametrów technicznych parapet wewnętrzny powinien idealnie pasować do koloru stolarki okiennej. Pozwoli to zachować we wnętrzu harmonię i estetyczny design. Jeśli zastanawiasz się nad doborem koloru okien, przeczytaj artykuł Jakie okna lepsze – białe czy brązowe? Różnice i wybór.
Skontaktuj się z nami