Okna a remont – czy malowanie i inne prace wykończeniowe zagrażają stolarce okiennej?
Podczas prac remontowych w pomieszczeniach panuje zwykle duża wilgotność. To dlatego, że woda stanowi nieodłączny składnik zapraw, tynków i wylewek. Należy więc pamiętać o regularnym odprowadzaniu nagromadzonej we wnętrzach wilgoci na zewnątrz obiektu. By to zrobić, wystarczy często wietrzyć pomieszczenia, w których przeprowadzany jest remont. W przeciwnym razie można doprowadzić do poważnych uszkodzeń okien oraz konstrukcji budynku. Brak wietrzenia może sprawić, że we wrębie skrzydła skondensuje się para wodna, co często skutkuje pojawieniem się rdzy na okuciach. Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach okuć i ich znaczeniu, przeczytaj tekst Okucia okienne – rodzaje, rola i wybór.
Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?
Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien – zwłaszcza jeśli prace remontowe obejmować będą tynkowanie. Tynki z gipsu i cementu w połączeniu z wilgocią mogą trwale uszkodzić powłokę okuć, doprowadzając do powstania korozji. Na takie zniszczenie narażone są zarówno uniwersalne okna PVC, jak i okna aluminiowe. By go uniknąć, należy dokładnie zabezpieczyć okna oraz okucia, wykorzystując folię i taśmę malarską. To zdecydowanie najprostszy i najtańszy sposób na zachowanie okien w nienaruszonym stanie przez cały okres prac remontowych. Dobrze sprawdzi się też przezroczysta folia typu stretch, o odpowiedniej grubości.
Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem?
Podobnie jak tynkowanie, malowanie ścian należy do szczególnie ryzykownych etapów prac wykończeniowych. Farba może spowodować nie tylko nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia, ale też trwałe uszkodzenie ramy okna. Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem? Do zasłonięcia stolarki wykorzystuje się te same produkty, które chronią przed szkodliwym działaniem tynku, tj. folię i taśmę malarską. Są one powszechnie dostępne w sklepach budowlanych. Taśma do zabezpieczenia okien musi być prawidłowo użyta. Należy starannie okleić nią wszystkie elementy, których nie chcemy zabrudzić podczas malowania. Folia do zabezpieczenia okien pozwoli szybko i wygodnie zasłonić całą ich powierzchnię i tym samym uniknąć ryzyka jej zachlapania.
O czym należy pamiętać? 6 praktycznych wskazówek
Nawet niewielkie drobinki kurzu lub pyłu mogą niekorzystanie wpłynąć na funkcjonowanie stolarki, a tym samym przysporzyć inwestorom wielu problemów i niepotrzebnych kosztów. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ram okiennych i okuć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
- Zabezpieczając okna, zwróć szczególną uwagę na zawiasy i okucia. To właśnie one są najbardziej podatne na uszkodzenie podczas remontu.
- Zdemontuj osłonki okuć wykonane z tworzywa.
- Do osłonięcia okien od strony zewnętrznej użyj folii odpornej na czynniki atmosferyczne.
- Wszelkie zabrudzenia, jakie zauważysz w trakcie prac, usuwaj natychmiast!
- W czasie remontu unikaj korzystania z okien HST. Jeśli ekipa remontowa musi mieć dostęp do szerokiego przejścia, powinna zabezpieczyć próg drzwi, a przed każdym zamknięciem okna usuwać drobiny piasku, cementu i innych zanieczyszczeń.
- Zdemontuj klamki, zostawiając tylko jedną, by zachować możliwość wietrzenia pomieszczenia. O tym, dlaczego jest ono ważne, przeczytasz w artykule Wietrzenie mieszkania a zdrowie – dlaczego świeże powietrze jest istotne?
Czyszczenie okien po remoncie – jak to zrobić?
Nawet jeśli prawidłowo zabezpieczyłeś okna przed remontem, podczas intensywnych prac mogło dojść do powstania zabrudzeń. Na oknach prawdopodobnie osadził się nieestetyczny kurz bądź pył, powstały w trakcie wiercenia. Warto przejść do czyszczenia brudnych powierzchni jak najszybciej. Konieczne jest dokładne umycie okien wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. mydła lub płynu do mycia naczyń. Niezalecane jest używanie silnych detergentów, które mogą wykazywać zbyt agresywne działanie na materiał wykonania okien i okuć. Do mycia należy użyć delikatnej ściereczki (np. z mikrofibry) lub gąbki. Unikaj stosowania akcesoriów, które mogą porysować powierzchnię okna. Dokładne wyczyszczenie stolarki po remoncie pozwoli pozbyć się nie tylko ewentualnych zabrudzeń z farby czy zaprawy, ale też szkodliwych związków chemicznych, które są nieodłącznym elementem wykonywania prac wykończeniowych.
Skontaktuj się z nami