Grubość ramy okna PCV
Ramy, czyli profile okienne, mogą mieć różną szerokość i głębokość. Znaczenie ma też grubość widocznych i niewidocznych ścianek kształtowników – przyjmuje się, że im grubszy profil, tym szczelniejsze i bardziej wytrzymałe jest okno. Warto jednak wiedzieć, że tzw. klasa kształtowników jest zaledwie jedną z wielu cech charakteryzujących wysokiej jakości stolarkę. Oznacza to, że okna klasy B (o cieńszych profilach) w praktyce nie muszą ustępować niczym konstrukcjom, których profile przydzielone zostały do klasy A.
Grubość ramy okiennej wpływa bezpośrednio na izolacyjność cieplną i akustyczną oraz sztywność konstrukcji okna. Współczynnik przenikania ciepła Uf wyraża się w jednostkach W/m²K. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepsza jest termoizolacyjność. Od głębokości ramy zależy również to, ile komór może znaleźć się w profilu. Konstrukcje wielokomorowe mają z reguły bardzo dobre parametry. W ofercie firmy Kapica znajdziesz pięciokomorowe okna PVC Basic oraz siedmiokomorowe konstrukcje Premium i Exclusive.
Okna PCV – grubość szyby
Aby można było mówić o oknie przeznaczonym do zastosowania w budownictwie pasywnym, musi ono posiadać współczynnik Uw o wartości min. 0,8 W/(m²·K). Do określenia tego współczynnika trzeba wziąć pod uwagę grubość montowanych w oknie szyb. Obecnie standardem są szyby zespolone, złożone z dwóch lub trzech warstw szkła połączonych ramką dystansową. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie przenikania promieni UV oraz zmniejszenie strat energii cieplnej. W oferowanych przez naszą firmę oknach PVC Premium i Exclusive zastosowane zostały szyby zespolone o grubości od 24 mm do 52 mm.
Charakterystyka i grubość okna z pakietem 3-szybowym
Okna z pakietem 3-szybowym, znane też jako okna trzyszybowe, są standardem w domach energooszczędnych i pasywnych. Przestrzeń pomiędzy nowoczesnymi szybami zespolonymi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii można uzyskać wysokie właściwości izolacyjne pakietu szybowego. Istotnym elementem wpływającym na jakość konstrukcji jest również umieszczana między szybami ramka. Od paru lat standardem jest tzw. ciepła ramka, wykonana z tworzywa sztucznego cechującego się wysokim stopniem izolacji.
Profile, z których skonstruowane są okna trzyszybowe, charakteryzują się zazwyczaj głęboką zabudową, która umożliwia montaż pakietów szybowych o grubości wynoszącej nawet 52 mm. W naszych projektach stosujemy zwiększoną głębokość zabudowy, co sprawia, że oferowane przez nas konstrukcje są trwałe i stabilne. Okna z oferty firmy Kapica cechują się również niewielką wysokością profili. Dzięki temu mogą być kształtowane na wiele sposobów.
Okna z pakietem dwuszybowym – grubość i zastosowanie
Chociaż obecnie standardem są konstrukcje z pakietem trzech szyb, występują sytuacje, w których lepiej sprawdzają się tzw. okna dwuszybowe. Mowa o wnętrzach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C. Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dozwolone jest stosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach o niskiej izolacyjności. Należą do nich garaże, piwnice, budynki gospodarcze i domki letniskowe. Profile okien dwuszybowych są zazwyczaj cieńsze niż ramy w konstrukcjach pasywnych. Więcej o oknach dwu- i trzyszybowych dowiesz się z naszego artykułu Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – wady, zalety, które wybrać?
Podsumowanie
Grubość okna PCV może – ale nie musi – decydować o jakości całej konstrukcji. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami danego produktu oraz poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! W firmie Kapica pomożemy Ci w doborze okien do konkretnego pomieszczenia i odpowiemy na pytania takie jak „Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?” czy „Jak dobrać grubość styropianu do grubości okna?”. Zachęcamy również do zapoznania się z wpisami zamieszczonymi na naszym blogu – znajdziesz w nich informacje o oferowanych przez nas produktach i praktyczne porady. O najważniejszych kryteriach wyboru okien przeczytasz np. w artykule Rodzaje okien – kompendium wyboru stolarki okiennej.
Skontaktuj się z nami