Co warto wiedzieć, planując dom z dużymi przeszkleniami? Ogrzewanie i izolacja
Jeśli planujesz montaż dużych przeszkleń, pamiętaj, że muszą mieć one odpowiednie parametry. Jednym z najważniejszych jest szczelność. Szyby powinny gwarantować idealną izolację w okresie zarówno letnim, jak i zimowym. Źle dobrane okna bądź profile o niskich właściwościach izolacyjnych mogą spowodować, że zimą w domu będzie o wiele chłodniej. Z kolei latem może dojść do tzw. efektu szklarni. Wybór powinien uwzględnić klasę szyb oraz profili. Istotne znaczenie będą miały też okucia z systemami mikrowentylacji. W przypadku montażu dużych przeszkleń ważny jest także dobór odpowiednich materiałów – muszą być one odporne na warunki atmosferyczne.
Duże przeszklenia a bezpieczeństwo
Tafle szkła wyglądają efektownie, ale mogą zwrócić uwagę potencjalnych włamywaczy. Konieczne jest więc zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na to, czy wybrany system posiada okucia antywłamaniowe lub inne udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo. Firma Kapica proponuje m.in. funkcjonalne systemy przesuwne PVC z zamkiem i aluminiowe drzwi wyposażone w elementy antywyważeniowe. Więcej o tego typu systemach piszemy w artykule Drzwi przesuwne – rodzaje, wady i zalety rozwiązań.
Zalety i wady dużych przeszkleń
Główną zaletą dużych przeszkleń jest wpuszczanie do pomieszczeń naturalnego światła słonecznego. Rozwiązania tego typu optycznie powiększają wnętrza. Szkło jest materiałem ponadczasowym, dlatego sprawdzi się zarówno w nowocześnie zaprojektowanych domach, jak i we wnętrzach urządzonych w stylu dawnych lat. Do argumentów przemawiających za dużymi przeszkleniami można dodać również ogrzewanie pomieszczeń. Umieszczenie okien po południowej stronie domu zapewni Ci dodatkowe źródło ciepła w okresie zimowym.
Podstawowym czynnikiem wzbudzającym wątpliwości wśród potencjalnych nabywców stolarki z dużymi przeszkleniami jest jej cena. Okna panoramiczne czy przeszklone drzwi przesuwne są o wiele droższe od okien o standardowych wymiarach. Dodatkowo duże przeszklenia są ciężkie. Modele wykonane z aluminium mogą być wspomagane napędem elektrycznym.
Kolejną potencjalną wadą dużych przeszkleń jest trudność w utrzymaniu ich w czystości. Mycie sporych powierzchni może być czasochłonne – zwłaszcza jeśli okna znajdują się na dużych wysokościach. Można w takim przypadku korzystać z usług firmy, która posiada doświadczenie i narzędzia pozwalające na dokładne i bezpieczne przeprowadzenie zaplanowanych prac.
Duże przeszklenia w salonie
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego warto zadbać o to, by było odpowiednio doświetlone. Jak urządzić pokój z dużymi przeszkleniami? Polecamy zdecydować się na modny minimalizm oraz wybranie dodatków z naturalnych materiałów. Przeszklone drzwi i wysokie okna zapewniają doskonały widok na taras lub ogród. Warto pozwolić na to, by widok za oknami stanowił główną ozdobę pomieszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie w salonie, pamiętaj o zadbaniu o prywatność domowników. Jeśli posiadasz dom usytuowany blisko drogi lub innych budynków, zainstaluj przy oknach rolety bądź ozdobne zasłony.
Duże przeszklenia w sypialni
Podobna zasada dotyczy innych pomieszczeń. Duże przeszklenia z powodzeniem mogą być instalowane w sypialni czy w łazience. Takie rozwiązanie rozświetli i optycznie powiększy wnętrze. Właściciele nowoczesnych domów często decydują się na jasną sypialnię z dużymi oknami. Jak ją urządzić? W pomieszczeniu o niewielkim metrażu przeszklenia mogą zająć sporą część ściany. Jeśli sypialnia znajduje się na piętrze, nie warto zasłaniać okien ciężkimi osłonami. Dobrym pomysłem może być wówczas instalacja stylowych żaluzji fasadowych. Nie zajmą one miejsca we wnętrzu, a dzięki regulowanym lamelom będziesz mógł kontrolować ilość przedostającego się do pomieszczenia światła.
Skontaktuj się z nami