Otwory okienne a wymiary okien
Jeszcze nie tak dawno, gdy okna z PVC nie były aż tak popularne, producenci okien drewnianych wytwarzali je w paru standardowych rozmiarach. Dzisiaj istnieje niemal nieograniczona dowolność w realizacji pomysłów architektów i inwestorów. Nowe rozwiązania technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości, a co za tym idzie ‒ szersze pole wyboru.
Jeśli wykańczasz nowy dom, wymiary otworów okiennych powinny być podane w projekcie. Będą musiały być dostosowane do wybranej stolarki, dlatego przed rozpoczęciem montażu warto upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi. W doborze odpowiednich okien mogą pomóc doradcy, którzy dokonają dokładnego pomiaru szczelin.
Wielkość otworów okiennych
Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada – wymiary otworów okiennych powinny być większe niż okno. To, jakiej wielkości będą dokładnie, zależy od precyzyjnych wytycznych, według których otwór powinien być większy od samego okna o ok. 1–2 cm na stronę. Wybierając stolarkę, należy zadbać o to, by otwory nie okazały się na nią zbyt duże.
Przygotowywanie otworów okiennych pod montaż
Montaż okien w surowym, nieprzygotowanym otworze okiennym jest niewykonalny. Niezależnie od tego, czy będziesz chciał podjąć się instalacji samodzielnie, czy zatrudnisz w tym celu wykwalifikowaną ekipę, warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować otwory okienne pod popularny ciepły montaż i czy proces ten będzie różnił się od standardowych przygotowań. Na szczęście etap ten nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o tym, by został przeprowadzony z należytą dokładnością.
Czym wyrównać otwory okienne?
Przygotowanie otworów okiennych w nowych budynkach leży zazwyczaj w gestii inwestora i polega przede wszystkim na ich odpowiednim wyprostowaniu, usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i luźnych materiałów budowlanych oraz wygładzeniu wnęki okiennej.Wszelkie nierówności muszą być zniwelowane np. z zastosowaniem zaprawy murarskiej.
Na etapie wykończenia stosuje się materiały o charakterystyce hydrofobowej oraz mrozoodpornej. Standardem jest również wzmocnienie ościeża środkiem gruntującym, który stanowi bazę dla materiałów uszczelniających. W przypadku przygotowań pod montaż warstwowy ważne jest utworzenie jak najgładszej powierzchni pod taśmy montażowe.
Odpowiednio przygotowany otwór okienny do montażu stolarki jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośrednie przyłożenie na szczelność konstrukcji. Wszelkie zaniedbania na tym etapie mogą być brzemienne w skutkach. Przez źle zamontowane okno uciekać będzie ciepło, a opłaty za ogrzewanie poszybują w górę. Więcej o poprawnych sposobach i etapach instalacji przeczytasz w artykule Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta cz. 3.
Zabezpieczanie otworów okiennych na zimę
Inwestorzy i ekipy budowlane zazwyczaj dbają o to, by wszystkie niezbędne prace zostały zakończone przed nadejściem mrozów. Wiadomo jednak, że nie zawsze okazuje się to możliwe. Jeśli buduje się nowy dom od podstaw, pozostawienie go w stanie surowym na czas zimy jest nieuniknione. Największym zagrożeniem dla stanu budynku jest wtedy topnienie i zamarzanie śniegu oraz przedostawanie się do środka wilgoci. Aby warunki atmosferyczne nie spowodowały znacznych szkód, konieczne jest odpowiednie osłonięcie otworów okiennych i drzwiowych.
Do osłony otworów stosuje się najczęściej malarską bądź budowlaną folię ochronną. Otwór można też zabić deskami. Pierwsza opcja kosztuje nieco mniej wysiłku, ale może okazać się niewystarczająca w zetknięciu z porywistym wiatrem lub intruzami. Drugie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć dom przed ewentualnymi włamaniami. Jeśli chcesz chronić swój budynek na każdym etapie i masz zamiar zainstalować okna antywłamaniowe, przeczytaj nasz artykuł Prawidłowy montaż okien antywłamaniowych – porady eksperta cz. 2.
Niezależnie od wybranego sposobu zabezpieczenia trzeba pamiętać o jednej regule – osłona musi być szczelna, ale należy pozostawić w niej niewielkie szczeliny, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zasłanianie otworów deskami – przerwy pomiędzy nimi umożliwiają wentylację pomieszczenia.
Skontaktuj się z nami