Wymiana okien – czy warto?
Wymiana okien potrafi zmienić wszystko. Bezpośrednio wpływa na design wnętrza, podnosi jego standard, obniża rachunki za ogrzewanie, poprawia dźwiękoszczelność pomieszczeń, wprowadza do życia więcej światła…
Dlatego, gdy z Twoimi oknami zacznie dziać się coś niepokojącego, pomyśl o ich wymianie. Uszkodzone ramy, szczeliny w izolacji czy zużyte uszczelki powodują duże straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Mogą też doprowadzić do pojawienia się nieestetycznej i szkodliwej dla zdrowia wilgoci.
Co powinno Cię zaniepokoić? Jak rozpoznać moment, w którym należy wymienić okna na nowe?
Kiedy wymienić okna?
Wymiana okien jest konieczna, jeśli zauważysz jeden lub kilka z poniższych defektów.
Uszkodzenie
Uszkodzenia mechaniczne ramy, skrzydła lub systemu blokowania może oznaczać konieczność wymiany całego okna. Mowa tu o dużych wadach, wykluczających wymianę poszczególnych elementów.
Wypaczona rama
Wypaczona rama to sygnał, że okno jest już stare. Czasem jednak deformację można zaobserwować w stosunkowo nowych modelach – wtedy mamy do czynienia z wadą fabryczną bądź nieprawidłowym montażem. Wypaczona rama niestety niemal zawsze powoduje nieszczelność okna i problemy z dźwiękoszczelnością.
Pęknięta szyba
Zwykłe pęknięcie i całe okno do wymiany? Niestety, to bardzo możliwe. Często pęknięta szyba jest efektem złego montażu lub wady fabrycznej – w takich przypadkach wymiana okna na nowe jest koniecznością.
Obniżona szczelność
Przepuszczalność powietrza podnosi rachunki i zmniejsza efektywność ogrzewania. Nieszczelność może mieć wiele przyczyn – być może okno uległo uszkodzeniu, poszczególne elementy nie przylegają do siebie prawidłowo albo winne są parametry techniczne. Więcej o tym problemie przeczytasz w artykule Nieszczelne okna – przyczyny i charakterystyka problemu.
Zaburzona akustyka
Zbyt duży hałas, docierający z zewnątrz, to znak, że okno nie spełnia dobrze swojego zadania i konieczna jest jego wymiana. Norma przedostającego się do pomieszczenia hałasu to w przypadku mieszkań 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy.
Po ilu latach wymienić okna plastikowe?
Współczesna stolarka okienna cechuje się świetną odpornością. Dlatego plastikowe okna – pod warunkiem, że są prawidłowo zamontowane – mogą służyć w doskonałym stanie nawet 20 lat. Mimo to zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy okna wymagają wymiany nawet po 5 czy 10 latach. Warto być czujnym, by szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Najlepszy okres na wymianę okien to wiosna i lato, jednak w praktyce firmy zajmują się tym od kwietnia aż do października.
Wymiana okien – jak się przygotować?
Przede wszystkim wybierz dobrej jakości okna – zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też użytkowe. Sprawdź najważniejsze parametry, do których należą m.in. współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczna. Dopilnuj, aby monterzy dokonali wstępnych pomiarów i upewnili się, czy wybrane okna będą pasowały do danego pomieszczenia.
Tuż przed wymianą okna:
- usuń wszystkie przedmioty z parapetu (być może on też będzie musiał być zdemontowany)
- zdejmij rolety, żaluzje, zasłony i firany
- podłogę i meble przykryj folią malarską, by zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i zarysowaniami.
Ile kosztuje wymiana okien i co składa się na wycenę?
Duży wpływ na całościowy koszt wymiany okna ma cena jego montażu, a ta różni się w zależności od regionu. Orientacyjna stawka w województwie mazowieckim wynosi od 32 zł/m.b. do 43 zł/m.b.
Dodatkowo płatne są również obróbka otworów okiennych (114–130 zł/m.b.) oraz tzw. ciepły montaż, polegający na użyciu aż trzech warstw uszczelniających dla jeszcze lepszej izolacyjności (trzeba jednak pamiętać, że stosowany jest tylko przy stanie surowym). By montaż przebiegł prawidłowo, powinien być wykonany przez profesjonalną ekipę montażową, rekomendowaną przez producenta.