Czym są nawiewniki okienne?
Nawiewniki okienne to podłużne urządzenia montowane przy ramie okna – zazwyczaj w jej górnej części (dlaczego właśnie tam, wyjaśniamy poniżej). Umieszcza się je najczęściej na oknach w pokojach i w kuchni. Służą jako otwory wentylacyjne, które doprowadzają świeże powietrze i umożliwiają utrzymanie jego prawidłowej cyrkulacji. Co to oznacza w praktyce?
Dzięki nawiewnikom okiennym zapewniony jest stały, swobodny dopływ tlenu do budynku. Nie martw się – nie ma tu mowy o nadmiernym wychłodzeniu wnętrza. Wywietrzniki pozwalają na sterowanie cyrkulacją bez konieczności otwierania okien, co jest szczególnie przydatne w sezonie grzewczym. Powietrze dostaje się do pomieszczenia w sposób ciągły, bezpieczny i w pełni kontrolowany. Odpowiedni montaż nawiewników pozwala wyeliminować problemy związane z niedostateczną wentylacją pomieszczeń.
Kiedy warto zamontować nawiewniki okienne?
Nawiewniki okienne stosuje się nie tylko po to, by zadbać o kondycję budynku. Warto to zrobić również z myślą o własnym zdrowiu. W jakich sytuacjach i miejscach są niezbędne?
Jeśli powietrze w budynku jest zbyt wilgotne, wywietrzniki pozwolą je skutecznie osuszyć.
Jeśli szyby są często zaparowane, a na ścianie pojawia się nieestetyczny i toksyczny dla zdrowia grzyb, nawiewniki okienne umożliwią zniwelowanie problemu. Mogą jednak nie wystarczyć, by całkiem się go pozbyć. W takim wypadku koniecznie przeczytaj artykuł o tym, jak poradzić sobie z parowaniem okien.
Jeśli z powodu braku świeżego powietrza mieszkańcom doskwierają problemy zdrowotne, ból głowy lub zmęczenie, nawiewniki zdecydowanie poprawią ich samopoczucie. (Aby dowiedzieć się, dlaczego świeże powietrze jest istotne, przeczytaj nasz artykuł o wietrzeniu mieszkania).
W kuchniach i innych pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe, nawiewniki zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników.
We wszystkich wnętrzach, wymagających stałej cyrkulacji powietrza, nawiewniki sprawdzą się doskonale, zapewniając poczucie komfortu przebywających w pomieszczeniach osób.
Nawiewniki okienne – rodzaje
Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje nawiewników: ciśnieniowe, higrosterowane oraz regulowane ręcznie.
Nawiewniki okienne ciśnieniowe automatycznie kontrolują przepływ powietrza na podstawie różnicy ciśnienia występującego wewnątrz i na zewnątrz budynku. Gdy różnica rośnie, zwiększa się napływ powietrza.
Nawiewniki okienne higrosterowane dostosowują strumień przepływu do aktualnej wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli zawartość pary wodnej jest zbyt duża, nawiewnik otwiera się, a jeśli warunki są optymalne – przymyka. Urządzenie opiera się na działaniu czujnika z taśmy poliamidowej, która pod wpływem wahań wilgotności zmienia swoją długość (otwierając bądź zamykając przepustnicę).
Nawiewniki okienne regulowane ręcznie umożliwiają użytkownikowi samodzielną kontrolę przepływu powietrza. Oznacza to, że sam decydujesz, w jakim stopniu otworzyć przesłonę. Pamiętaj, że w sezonie grzewczym nawiewniki powinny być stale otwarte, bo powietrze w domu jest wtedy bardzo suche.
Jak zamontować nawiewniki okienne?
Montaż nawiewników to jeden z najskuteczniejszych sposobów na doprowadzanie do domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Pod warunkiem, że zlecimy go profesjonalistom!
Nawiewników w żadnym wypadku nie należy montować samodzielnie. Grozi to utratą gwarancji. Ponadto prawidłowy montaż wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.
Fachowcy zamontują nawiewniki w profilu skrzydła lub w ościeżnicy. Dlaczego robi się to zawsze w górnej części okna? Przy suficie gromadzi się ciepłe powietrze. Umieszczenie nawiewników wysoko sprawia, że świeże podmuchy mieszają się bezpośrednio z ciepłym powietrzem. Dzięki temu można uniknąć dużych spadków temperatury.
Co ciekawe, na rynku znajdziemy też nawiewniki okienne, w przypadku których nie jest konieczne wiercenie – warto jednak upewnić się, że będą pasowały do okna.
Nawiewniki okienne – zimno w mieszkaniu?!
Nic z tych rzeczy. Profesjonalne wywietrzniki od renomowanych producentów dostarczają świeże powietrze niepostrzeżenie, bez wyraźnie odczuwalnego wpływu na temperaturę. Ich działanie służy zachowaniu prawidłowej cyrkulacji, nie zaś wychładzaniu pomieszczeń.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nawiewników, postaw na sprawdzoną firmę i zleć montaż profesjonalistom. To gwarancja, że urządzenie będzie spełniało normy jakościowe, a w razie ewentualnych problemów, będziesz mógł je zareklamować.
Skontaktuj się z nami