Wnętrze i okna w stylu skandynawskim – jak stworzyć spójny zestaw?
Wnętrza skandynawskie są jasne, przytulne i przestronne. Najczęściej wykorzystywaną paletą kolorystyczną są tutaj jasne barwy ziemi i biel. Korzysta się też z naturalnego drewna. Efekt wzbogacają dodatki, które często mają odważniejsze odcienie. To dość minimalistyczny sposób dekorowania i wykańczania wnętrz, w którym wszystko musi być funkcjonalne, dekoracyjność zaś schodzi na drugi plan.
Szukając okien, które dobrze wpasują się we wnętrza w stylu skandynawskim, warto przejrzeć najprostsze rozwiązania. Białe okna z PVC mogą być wystarczające, jeśli dany inwestor wie, że jego upodobania względem wystroju wnętrz są zmienne. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że styl skandynawski lubi naturalne, jasne odcienie drewna. W takiej sytuacji można postawić na okna, których wygląd da się personalizować – takie są nasze okna z linii Premium. W bogatej palecie kolorów jest wiele oklein imitujących drewno – będą one doskonale podkreślać skandynawski styl wnętrza. Dobrze będzie wybrać kolor pasujący do mebli albo elementów wykończenia, jak drzwi wewnętrzne czy podłogi. Najlepiej styl skandynawski podkreśli jasne drewno, np. brzoza, modrzew czy sosna. Warto postawić właśnie na te kolory okien.
Wystrój okna – styl prowansalski. Czym się wyróżnia i jak wprowadzić go do domu?
Styl prowansalski jest niezwykle prosty, dąży do naturalności. Charakteryzują go swojskość i przytulność. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pochodzi z Prowansji – południowo-wschodniej części Francji, która słynie z ciepłego, sielskiego krajobrazu. Tę właśnie lekkość i urocze piękno próbują przenieść do swoich domów inwestorzy. Można to zrobić dzięki odpowiednim meblom i dodatkom. Muszą one być naturalne – najlepiej wyglądają lniane obrusy i zasłony, wiklinowe kosze, drewniane, eleganckie, ale nieskomplikowane w formie meble. Warto podkreślić, że na styl prowansalski składają się antyki, postarzane czy odrestaurowane meble – można doszukiwać się w nich śladów historii, która dodaje szlachetności.
Paleta stylu prowansalskiego oparta jest dużej mierze na bieli – na tym etapie można zauważyć dużo podobieństw ze stylem skandynawskim. Prowansja jest jednak nieco bardziej dekoracyjna i korzysta z bledszej palety barw. Wszystkie kolory w stylu prowansalskim są pobielone, pastelowe. Próżno szukać tu intensywnych czy ciemnych kolorów.
Wybierając okna do pomieszczeń w stylu prowansalskim, należy wybrać modele drewniane lub imitujące pobielone drewno. Ponownie doskonałym wyborem będą okna PVC z linii Premium, tym razem jednak należy szukać wśród oklein imitujących bielone drewno. Warto wybrać okna ze szprosami – wprowadzą one dodatkowy element związany z naturalnością i dawnymi rozwiązaniami architektonicznymi.
Dom i okna w stylu angielskim – jak wprowadzić Londyn do swojego mieszkania?
Styl angielski jest niezwykle bogaty w dekoracje, wzory, elementy wyposażenia, bibeloty i kolory. Cechą charakterystyczną jest rustykalne podejście do wystroju wnętrza i łączenie w nim ciepłych, kobiecych dodatków z dość surowymi formami. Pojawiają się tu kwiatowe printy na tapetach, sztukaterie na wysokich sufitach i wielkie, ciężkie kanapy w pokojach dziennych. Wnętrza angielskie przywodzą na myśl wiejską, arystokratyczną rezydencję, która jednak nie przytłacza i jest niezwykle swojska.
Kolory, które definiują styl angielski, są przytulne i ciepłe. Pojawiają się tu nawiązania do kolonializmu, czyli ciemne odcienie drewna (np. orzech), jednak ich tłem bywają pastelowe ściany – o ile nie pokrywa ich boazeria i kwiecista tapeta.
Okna w stylu angielskim to prawdziwa uczta dla oka. Szprosy i łuki pasują do angielskiej willi doskonale. Okna można dekorować też sztukateriami. W większości przypadków są też symetryczne. Jeśli chodzi o materiał ich wykonania, najlepiej, jeśli będą drewniane. Sprawdzą się też, podobnie jak w stylach opisanych wyżej, okna z PVC, które da się łatwo spersonalizować. Doskonałe będą tu okleiny w kolorach ciemnego drewna oraz matowa biel.
Pofabryczne wnętrza i okna – styl industrialny w najlepszym wydaniu
Styl industrialny najczęściej jest wprowadzany w nowoczesnych domach oraz wnętrzach pofabrycznych, przerabianych na mieszkania i lokale. Charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami. Bardzo często w mieszkaniach pofabrycznych jest jedna, główna izba pełniąca wszystkie funkcje: pokoju dziennego, kuchni, jadalni, a nawet sypialni. Elementy wystroju wnętrza industrialnego są niezwykle surowe. Królują tu cegła, kamień, beton, szkło i stal. Meble powinny być nowoczesne – mieć ciekawe, ale proste bryły.
Wśród kolorów charakterystycznych dla stylu industrialnego są biel, czerń i odcienie szarości. Dobrze będą też wyglądały beż oraz intensywne odcienie niebieskiego, bordowego czy żółtego, jednak tylko w postaci dodatków.
Jeśli szukasz okien do swojego domu, który ma być utrzymany w stylu industrialnym, naturalnym wyborem powinny być okna aluminiowe. Najlepiej imitują oryginalne i typowe dla tego typu architektury okna stalowe dzięki swoim cienkim profilom i możliwościom personalizacji poprzez pokrywanie metalicznymi powłokami. Najmodniejszym kolorem profili bezsprzecznie jest antracyt, charakteru dodadzą też szprosy. Okna powinny być dosyć duże, a pomieszczenia – wysokie. Obraz wnętrza w stylu industrialnym będzie wówczas pełny. W ofercie firmy Kapica mamy okna z linii Aluprof, które doskonale uzupełnią wnętrze w stylu industrialnym.
Podsumowanie – czy kolor okien jest ważny dla stylu wnętrza?
Wiele osób może uważać, że kolor okien jest kwestią drugorzędną, a o charakterze domu decydują jego wystrój i dekoracje. Warto jednak pamiętać, że okna są tym, co wpływa na wygląd domu nie tylko jeśli chodzi o wnętrze, ale też o jego fasadę. Będą tworzyć charakter już z zewnątrz, a wewnątrz podkreślą wszystkie elementy wystroju i uspójnią kompozycję. W firmie Kapica doskonale wiemy, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego oferujemy bogatą paletę kolorów i najlepsze rozwiązania technologiczne – wygląd jest bowiem bardzo ważny, ale najważniejsza jest zawsze funkcjonalność.
Skontaktuj się z nami