Czym są szyby ornamentowe do drzwi?
Szyby ornamentowe stosowane są jako elementy drzwi, okien, mebli czy ścianek prysznicowych. Są to tafle z wypukłą i dekoracyjną strukturą. Ze strony zewnętrznej jest ona wyczuwalna pod dłonią, a od wewnątrz – zupełnie gładka. Produkcja szkła ornamentowego może odbywać się poprzez walcowanie materiału między dwoma cylindrami i wtłaczanie gotowego wzoru bądź poprzez piaskowanie za pomocą urządzeń ciśnieniowych.
Czy warto wybrać drzwi z szybą ornamentową?
Głównym powodem, dla którego warto wybrać drzwi z szybą ornamentową do domu, są ich walory estetyczne. Stolarka urozmaicona szkłem prezentuje się nowocześnie, luksusowo i dodaje całej elewacji lekkości. Inną zaletą drzwi z szybą ornamentową jest przepuszczalność światła. Dzięki temu można oświetlić mały i ciemny przedpokój, ale również wzbogacić swoje wnętrze ciekawym efektem naświetlania – szczególnie gdy wybierze się nietuzinkowy wzór i intrygujący kolor szyby.
Drzwi z szybą ornamentową istotnie podnoszą wartość nieruchomości, co ma znaczenie, jeśli zamierza się w przyszłości sprzedać dom. Ponadto, montując drzwi wypełnione szkłem w salonie, można rozjaśnić pomieszczenie oraz je optycznie powiększyć.
Rodzaje, wzory i kolory szyb ornamentowych
Każdy producent drzwi z szybami ornamentowymi ma do zaoferowania odmienne wzory i kolory tego typu produktów. W katalogu drzwi PCV firmy Kapica można odnaleźć kilkadziesiąt wariantów wypełnionych zarówno szkłem ornamentowym, jak i gładkim. Chcąc zachować maksimum prywatności, można wybrać model z niewielkim pojedynczym przeszkleniem znajdującym się w górnej części skrzydła. Z kolei klienci, którym zależy na dużej ilości światła we wnętrzu, mogą wybierać produkty z większym szkleniem, rozprowadzonym na całej powierzchni drzwi.
Warto zwrócić uwagę na następujące wzory szkieł ornamentowych z oferty firmy Kapica:
• szkło ornamentowe bezbarwne WATERDROP
• szkło ornamentowe bezbarwne SILVIT
• szkło ornamentowe piaskowane NIAGARA
• szkło ornamentowe piaskowane DELTA
• szkło ornamentowe bezbarwne KATHEDRAL.
Niemniej dostępnych jest znacznie więcej wzorów. Jedne charakteryzują się subtelniejszą strukturą, która sprawia, iż do wnętrza wpada naturalna słoneczna poświata. Inne mają odważniejsze wzory, które załamują promienie słoneczne pod różnymi kontami. Poza szkłem ornamentowym do drzwi proponujemy także gładkie szyby w różnych kolorach – odcieniach szarości, zieleni, niebieskiego, a także brązu.
Szyby ornamentowe – inspiracje
Szyby ornamentowe stosowane są w drzwiach zewnętrznych do zarówno obiektów prywatnych, jak i publicznych. Ponadto z powodzeniem mogą być wykorzystywane w zdobieniu drzwi wewnętrznych do salonu, sypialni czy łazienki. Niemniej, stosując tego typu szkło do drzwi wejściowych, warto je łączyć z innymi dekoracyjnymi elementami, które podkreślą dostojność całej elewacji.
Ramki do szyb ornamentowych
Prostym, ale ciekawym urozmaiceniem drzwi z szybą ornamentową jest wybór modelu ze specjalnymi ramkami wokół szkła. Bardzo często spotyka się ramki ze stali szlachetnej. Te z jednej strony wzmocnią całą konstrukcję, ale również podkreślą nowoczesny, loftowy styl obiektu. Dostępne są także ramki PVC imitujące drewno, które doskonale sprawdzą się przy drzwiach z szybą dekoracyjną zastosowanych w domach utrzymanych w klasycznej stylizacji.
Łącz z naturą
Szkło jest naturalnym materiałem, dlatego drzwi z szybą ornamentową doskonale byłoby otoczyć roślinami. W przypadku nowoczesnych, modernistycznych i wyrafinowanych wzorów dobrze sprawdzą się równo przycięte żywotniki pienne czy jałowiec pospolity w kanciastej donicy. Można zastosować również ogrodowe drzewko bonsai. Mając klasyczną elewację, warto z kolei postawić na kwiaty, np. begonie, pelargonie czy bratki. Tym razem w donicach o obłych kształtach.
Podsumowanie
Drzwi z szybą ornamentową to nie tylko doskonale prezentujące się produkty, upiększające elewację. To również konstrukcje, które zapewniają użytkownikom komfort, ciepło i bezpieczeństwo. Produkowane są z najwyższą dbałością o estetykę oraz funkcjonalność. Z powodzeniem można je stosować zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domach.
Skontaktuj się z nami