Jakie okna do mieszkania w bloku – czy to Twój wybór?
Wymiana okien w bloku nie jest prostym zadaniem. Chociaż mieszkania są kupowane i stanowią własność, to niektóre kwestie związane z ich wyglądem nie są pozostawione jedynie właścicielom. Dotyczy to między innymi okien.
Blok mieszkalny jest integralną całością i stanowi efekt pracy twórczej architekta. Wobec tego jest też dziełem, które chroni prawo autorskie, a razem z jego ogólnym wyglądem pod ochroną tego prawa są elementy i kolory użyte do jego budowy. W związku z tym również wielkość, kształt, barwa i rozkład okien jest określony w projekcie i stanowi wzór, na który wpływu nie ma właściciel mieszkania. Właśnie ze względu na koncepcję architektoniczną żaden z mieszkańców bloku nie może zgodnie z własną wolą zmienić okna na inne niż odpowiadające wyglądem oryginalnemu. Zmiana wbrew przyjętym regułom może spowodować, że inwestor zostanie wezwany do przywrócenia stanu oryginalnego na własny koszt, a to spowoduje straty finansowe.
Ważne jednak, że okna nie muszą mieć identycznych parametrów. Drewniane okna trzyszybowe w kolorze białym mogą być wymienione na białe okna dwuszybowe z PVC – prawo chroni bowiem wygląd elewacji i kreatywny projekt architektoniczny, nie zaś poszczególne parametry.
Jak wybrać okna do mieszkania w bloku?
Nowe okna do mieszkania warto wybrać pod kątem jakości stolarki okiennej, która pozwoli na wieloletnie użytkowanie bez ryzyka awarii. Dobrze, by okna charakteryzowały się odpowiednim poziomem izolacyjności. Zdecydowana większość mieszkań w blokach jest w dzisiejszych czasach opomiarowana – oznacza to, że każdy właściciel płaci za tyle mediów, ile zużyje. Właśnie dlatego warto wybrać okna, które zabezpieczą przed stratami ciepła. Od stycznia 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła w oknach pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/(m2·K)
Ważny może okazać się też parametr Lt – współczynnik przenikania światła, wyrażony w procentach. Mówi on o tym, ile światła wpuszczą okna do wnętrza mieszkania. Nie powinno go być mniej niż 70%. Odpowiednia ilość światła słonecznego w domu pomoże m.in. utrzymać zdrowie – każdy człowiek najlepiej funkcjonuje przy naturalnym świetle.
W blokach usytuowanych w dużych miastach bardzo ważny będzie też współczynnik tłumienia hałasu Rw. Pozwoli on dopasować okno do danego mieszkania pod względem zachowania w nim ciszy, nawet mimo sąsiedztwa ruchliwej ulicy. Wpływ na izolacyjność akustyczną mają m.in. pakiety szybowe oraz ilość komór w profilach okiennych. Standardowe okna mają Rw na poziomie 30 dB, zaś te o najwyższym poziomie izolacji akustycznej – nawet 45 dB.
W związku ze wspomnianymi wcześniej regulacjami prawnymi dotyczącymi wyglądu okien warto przypomnieć, że większość producentów – w tym firma Kapica – oferuje swoim klientom okna o zróżnicowanej kolorystyce. Po zewnętrznej stronie można zachować kolor, którego użycia wymaga elewacja i projekt architekta. Wewnętrzna część profilu okiennego może być w innym kolorze – dopasowanym do potrzeb inwestorów i wystroju wnętrza mieszkania.
Podsumowanie
Wybór odpowiednich okien do mieszkania w bloku należy dobrze przemyśleć – nie tylko pod względem najlepszych parametrów, ale też prawa autorskiego architekta. Chociaż narzucone aspekty mogą sprawiać problem, to producenci okien proponują rozwiązania dopasowane do wymagań – zarówno tych, które stawia projekt bloku, jak i tych ze strony inwestora.
Szukasz okien odpowiednich do swojego mieszkania? Sprawdź ofertę firmy Kapica. W naszej ofercie są m.in. okna PVC Schuco Living. Można je dopasować do każdego wnętrza dzięki szerokiej palecie (ok. 170 możliwych) kolorów, wielu wariantom podziału oraz energooszczędności.
Skontaktuj się z nami