Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Zależy gdzie!
Wybór jednego rodzaju okien do całego domu czy mieszkania jest wygodny, zwłaszcza jeśli większość okien w pomieszczeniach ma podobny rozmiar. Poza tym to komfortowe rozwiązanie dla producenta, inwestora i osób montujących. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że różne miejsca i pomieszczenia w domu mają różne zastosowanie. Wynika z tego, że również odpowiednie do nich rozwiązania mogą się od siebie różnić – warto mieć to na uwadze.
Przepisy prawa regulują wiele aspektów budowy czy remontu domu lub mieszkania. Podczas wyboru okien warto zwrócić uwagę na zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Przepisy te zalicza się do kategorii przepisów techniczno-budowlanych, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane. Z wymienionych regulacji wynika, że w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C, dozwolone i uzasadnione jest stosowanie okien dwuszybowych, o niższej izolacyjności.
W innych pomieszczeniach budynku lepiej zastosować ona trzyszybowe – tak dyktują również wymagania, w których mowa o współczynniku przenikania ciepła przez szybę zalecanym dla pomieszczeń częściej używanych. Od stycznia 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła w oknach pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/(m²K).
Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła to parametr, wskazujący na izolację cieplną. Dla okien i ich elementów można wyróżnić:
• Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby i pakietów szybowych,
• Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej,
• Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna.
Więcej o nim piszemy w artykule Współczynnik przenikania ciepła w oknach, do którego lektury zachęcamy. Zawarta w nim wiedza pomoże podjąć decyzję o wyborze okien dwuszybowych czy trzyszybowych. Opinie ekspertów i innych inwestorów są bardzo ważne, jednak najlepiej samodzielnie poznać technologie dotyczące okien i wybrać je na podstawie swojej wiedzy.
Okna dwuszybowe – zalety i wady
Okna dwuszybowe sprawdzą się głównie w miejscach nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C, takich jak np.
• piwnice,
• garaże,
• budynki gospodarcze,
• domki letniskowe.
W miejscach tych nie należy montować bardziej energooszczędnych okien, ponieważ są one droższe, a i tak nie spowodują, że w pomieszczeniach będzie cieplej. Dlatego właśnie okna w zupełności wystarczą i wpiszą się w obowiązujące normy.
Chociaż okna dwuszybowe stanowią jedynie 5-8% rynku, co może budzić wątpliwości inwestorów, to warto je stosować w miejscach, w których odpowiednio spełnią swoją funkcję. Jeśli inwestor ma wątpliwości, czy w danym pomieszczeniu może zastosować okna dwuszybowe, może skorzystać z pomocy architekta, który zaplanował jego dom lub zwrócić się o poradę do doświadczonego producenta. W firmie Kapica jesteśmy zawsze gotowi pomóc w doborze okien do danego pomieszczenia.
Okna trzyszybowe – wady, zalety, zastosowanie
Podobnie jak w przypadku okien dwuszybowych, okna trzyszybowe należy dopasować do pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Ich budowa wpływa na zwiększone wartości termoizolacyjne, zapewnia komfort i energooszczędność. Surowe wymagania pod tym względem stawiane są domom pasywnym i energooszczędnym, dlatego to właśnie tego typu budynki będą wymagać zastosowania okien trzyszybowych. Zapewnią one doskonałą izolację i zminimalizują ryzyko przegrzania domu. Dzięki nim obniżą się koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem – okna trzyszybowe bowiem zarówno zatrzymują ciepło, jak i chłód. Dzięki zminimalizowaniu konieczności ogrzewania domu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery – to zasługa między innymi odpowiednich, trzyszybowych okien. Ważną zaletą jest też izolacja akustyczna grubszych okien trzyszybowych.
Wśród wad okien trzyszybowych można podkreślić chociażby mniejszą ilość światła i ciepła docierających do wnętrza domu przez tego typu okna. Są one też cięższe niż okna dwuszybowe – warto uważać na propozycje producentów, którzy chwalą się lżejszymi oknami trzyszybowymi. Często są one produkowane z mniej wytrzymałych, tańszych materiałów, dlatego mogą nie spełniać wymagań inwestorów a w najgorszym wypadku – ulegać awariom.
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Ceny i ich wpływ na decyzję inwestora
Wybierając okna do nowego domu czy remontowanego mieszkania trzeba zwrócić uwagę na ich cenę. Warto podkreślić, że żadna, ani niska, ani wysoka, nie będzie gwarancją jakości. Ogólnie okna trzyszybowe są droższe od dwuszybowych, jednak wybór tych tańszych do pomieszczeń, w których spowodują straty ciepła, będzie generowało długotrwałe koszty, pochodzące z systemów ociepleniowych zimą i klimatyzacji latem. Należy pamiętać, że koszt okien może być inwestycją w obniżenie rachunków w przyszłości.
Jeśli szukasz okien do swojego domu lub mieszkania, sprawdź ofertę firmy Kapica. Nasi doradcy i specjaliści z pewnością pomogą wybrać odpowiednie produkty, dopasowane do pomieszczeń i ich funkcji.
Skontaktuj się z nami