Profile okienne – rodzaje i funkcje
Profile okienne to obudowa, która utrzymuje pakiet szybowy w odpowiednim miejscu i stanowi podstawę całego okna. Wewnątrz profili ukryte są elementy okucia: mechanizm stopniowania uchyłu, zabezpieczenia antywłamaniowe, zatrzaski balkonowe czy zaczepy przeciwwyważeniowe. Same profile oraz wewnętrzne komory, wypełnione często odpowiednimi materiałami, służą też izolacji cieplnej i akustycznej.
Profile drewniane
Profile okienne, zwane ramami, dawniej wykonywano z drewna. Po technologicznych usprawnieniach drewno nadal jest materiałem, z którego powstają profile okienne – teraz jest to drewno klejone lub łączone mikrowczepami. Drewniane wykończenie okien podkreśla też charakter domu – jest bardzo stylowe i eleganckie.
Drewno jest też doskonałym izolatorem ciepła, dlatego profile okienne wykonane z jego użyciem będą doskonale wspierać termoizolację.
Profile PVC
Profile wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na warunki atmosferyczne, twarde i bardzo wytrzymałe. Sprawdzą się w pomieszczeniach o wilgotnym powietrzu: kuchni czy łazience. Woda nie będzie wnikać w strukturę tworzywa i nie naruszy go. PVC nie wymaga też specjalnej konserwacji a dzięki możliwości barwienia i stosowania oklein – łatwo dopasować plastikowe profile okienne do elewacji domu.
PVC jest też jedną z najtańszych opcji – w połączeniu z doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi stanowią jedną z najbardziej opłacalnych opcji dostępnych na rynku. Należy jednak podkreślić, że PVC nie jest odporny na zarysowania, a raz powstałych tego typu wad nie da się niestety naprawić – konieczne będzie wymienienie całego okna.
Profile aluminiowe i drewniano-aluminiowe
Profile aluminiowe na początku charakteryzowały się bardzo złą izolacją cieplną. Zmieniło się to, kiedy do ich tworzenia zaczęto stosować łączniki z tworzywa oraz izolacyjne wkładki, montowane wewnątrz profilu.
Profile drewniano-aluminiowe najczęściej wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada stworzenie dwuczęściowych profili: wewnętrzna część powinna być drewniana, zewnętrzna zaś aluminiowa. Druga metoda to stworzenie całkowicie drewnianego profilu i umieszczenie po zewnętrznej stronie aluminiowej osłony.
Dzięki takiemu zaplanowaniu okna osiągają doskonałe parametry izolacyjne oferowane przez drewno. Aluminium jest wytrzymałe, mocne i zabezpiecza wnętrze profili przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a to przedłuża trwałość okien.
Jakie profile okienne wybrać?
Wybór odpowiednich profili okiennych jest uzależniony od przeznaczenia okien. Okna z profilami PVC będą optymalnym wyborem do mieszkań i domów jednorodzinnych.
Profile drewniane będą wyglądać bardzo stylowo i dzięki naturalnej termoizolacji pomogą utrzymać ciepło w domu.
Do wielkoformatowych przeszkleń odpowiednie będą profile aluminiowe – są wytrzymałe i sztywne, dlatego udźwigną duże i ciężkie szyby, oferując też odpowiednią izolację ciepła.
Wybór odpowiedniego profilu musi być też uzależniony od wielkości okna. Rama charakteryzuje się zwykle mniejszą przenikalnością cieplną niż szyba, dlatego w małych oknach warto postawić na jak najmniejszy profil – warto dobrać go do konkretnego wymiaru okien, w czym pomogą konsultanci.
Podsumowanie
Odpowiednio wybrane profile okienne nie tylko utrzymują pakiet szybowy i stanowią podstawę całego okna. Wspierają też izolację cieplną i akustyczną, zabezpieczają technologie zastosowane wewnątrz okna i uatrakcyjniają jego wygląd. Wybór profili okiennych może być jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych podczas budowy domu – postaw zatem na wieloletnie doświadczenie firmy Kapica i znajdź najlepsze okna dopasowane do Twoich potrzeb.
Skontaktuj się z nami