Dobry projekt to podstawa
Doświadczony architekt, który zostanie poproszony o stworzenie bezpiecznego domu, powinien już na etapie projektu wybrać odpowiednie materiały budowlane. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ niektóre z nich, jak na przykład pustaki ceramiczne będą stanowić mniej wytrzymałe oparcie dla systemów antywłamaniowych. Taki mur będzie wymagał dodatkowych elementów, które zwiększą wytrzymałość mechanicznych mocowań.
Budując dom, należy także założyć mniejsze przerwy między ramą okienną a murem. Odstęp ten powinien maksymalnie wynosić 15 mm ze wszystkich czterech stron – to znacznie mniej niż przy oknie standardowym. Pozwoli to zminimalizować dostęp włamywacza do elementów służących utrzymaniu i izolacji okna w otworze okiennym, wynikiem czego trudniej będzie sforsować okno i dostać się do wnętrza domu.
Wzmocnienia charakterystyczne dla montażu okien antywłamaniowych
Kluczową rolę podczas montażu okien antywłamaniowych pełnią łączniki, których zadaniem jest wzmacniać okno i nie pozwolić na jego wyrwanie lub wyważenie. Istnieją różne wskazówki co do tego, jak z nich korzystać. Rozstaw punktów mocowania konstrukcji do muru może wynosić maksymalnie 600 mm, natomiast rozstaw w narożnikach maksymalnie 150 mm, mierząc od narożnika wewnętrznego. W mniejszych konstrukcjach należy stosować co najmniej po dwa elementy mocujące na stronę.
Jest wiele rodzajów łączników, z których każdy może być użyty w zależności od rodzaju muru czy okna. Należą do nich m.in.:
- Kołki z metalową tulejką, które mogą być osadzone w murze na głębokości nawet do 60 mm i działają poprzez rozparcie otworu.
- Śruby dystansowe, które również sięgają do 60 mm w głąb budynku, charakteryzują się jednak wzmocnieniem w postaci dwóch szerokości gwintów: przedni jest zwykle węższy, wierzchni szerszy, co wzmacnia mocowanie.
- Śruby ramowe – podobnie jak poprzednie, mogą wnikać na 60 mm w mur, działają dzięki pojedynczemu gwintowi.
Wzmocnieniu ramy okiennej służy też korzystanie z klocków podporowych z wytrzymałego drewna – to tak zwane kontrowanie. Zapobiegną one odkształcaniu się ościeżnicy podczas próby włamania za pomocą narzędzi działających na zasadzie dźwigni. Odpowiednie miejsca zastosowania klocków wybierze doświadczony montażysta, biorąc pod uwagę rodzaj muru oraz budowę i umieszczenie okna.
Ekipa, która wie, co robi
W przypadku okna antywłamaniowego udział ekipy montażowej rekomendowanej przez producenta jest praktycznie nieodzowny. Ich znajomość produktu oraz doświadczenie pozwolą szybko i efektywnie wstawić okno. Dzięki temu da się uzyskać maksimum bezpieczeństwa i zabezpieczenia okna.
Podsumowanie
Podczas montażu okien antywłamaniowych należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Po pierwsze decyzję o zwiększonej wytrzymałości okien należy podjąć już na etapie projektowania, by można było odpowiednio zaplanować rozmiary otworów okiennych czy nawet materiały budowlane. Najważniejsze jednak, by montażu okien antywłamaniowych dokonywała doświadczona ekipa – ilość wzmocnień, od których zależy wytrzymałość okna, jest bardzo duża, a ich złe wykorzystanie spowodować może utratę walorów bezpieczeństwa, które ma oferować okno.
W kolejnej części cyklu o montażu okien opowiemy o montażu okien energooszczędnych.
Jeśli jesteś u nas po raz pierwszy, koniecznie sprawdź też poprzedni wpis o montażu okien standardowych.
Skontaktuj się z nami