W pierwszej części naszego poradnika o montażu okien poznasz najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wstawiania okien. Pozwolą one zabezpieczyć się przed stratami i dopilnować wykonania prac.
Czym grozi zły montaż okien?
Prawidłowy montaż okien jest jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy i należy jej dobrze dopilnować – w przeciwnym razie liczyć się trzeba z przykrymi niespodziankami. Okna, które zamontowano źle lub niedbale mogą powodować utraty ciepła, a to najgorsze, co można zafundować domownikom. Nie chodzi tylko o to, że w domu będzie po prostu zimno: utrata ciepła przez nieszczelnie zamontowane okna powodować będzie też wyższe koszty, które pochłoną próby dogrzania pomieszczeń.
Zwróć uwagę na wymiary
By okna mogły być dobrze wstawione, należy zadbać o to już na etapie budowy domu. Projekty, według których wznoszone są budynki, zawsze zakładają wielkości otworów okiennych. Zdarza się jednak, że ekipa budowlana nie do końca stosuje się do tych wymiarów, traktując je raczej jako wskazówki, a nie obowiązujący wymiar. Warto dopilnować, by wymiar rzeczywistego otworu okiennego był maksymalnie zbliżony do tego zaplanowanego w projekcie. Jeśli tak się nie zdarzy, a okna zostaną zamówione zgodnie z wymiarami z projektu, może dojść do problemów z montażem, które spowodują nieszczelności.
Sprawa będzie o wiele prostsza, jeśli wybór stolarki okiennej pozostawiony zostanie na koniec budowy i okna będą dopasowywane do istniejących otworów. Wówczas należy pamiętać o dokładnym zaplanowaniu rozmiaru okien względem ościeża. Trzeba wziąć pod uwagę pozostawienie przestrzeni, która posłuży montażowi: Dla różnych rodzajów stolarki będzie to inna ilość przestrzeni, oscylująca wokół 3- 8 cm wysokości oraz szerokości. Wymiary te zależą również od rodzaju ściany, w której okno ma się znaleźć: każdy budulec „pracuje”, może np. zmieniać swój rozmiar pod wpływem temperatury. Inaczej zatem zachowa się mur, a inaczej ściana z drewnianych bali, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę, mierząc ościeżnice.
Montaż okien – do jakiej temperatury powinno się go przeprowadzić?
Byle zdążyć przed świętami – to najczęstszy termin wykończenia domów, z jakim spotykają się ekipy budowlane. Realizacja prac w okresie jesienno-zimowym może być jednak problematyczna – z wielu powodów.
Pierwszym z nich jest wilgoć. Montażu okien w domu powinno się dokonywać po zakończeniu wszystkich „mokrych prac”, czyli po położeniu tynków czy wylaniu posadzek. Pozwoli to na swobodny przepływ powietrza wewnątrz domu, to z kolei pomoże ścianom szybciej schnąć. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu mają być zamontowane drewniane okna, które mogą niszczeć pod wpływem dużej wilgoci.
Drugi powód to temperatura. Większość producentów zaleca, by nie montować ich produktów, kiedy temperatura spadnie poniżej -10 °C. Praktyka podpowiada, aby granicą było jednak 0°C. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów, do tego większość materiałów stosowanych podczas montażu nie działa na mrozie tak, jak w dodatnich temperaturach.
Montaż okien PCV – instrukcja i samodzielne wykonanie czy profesjonalna ekipa?
Każda osoba planująca czy budująca już swój dom, zależnie od swojego doświadczenia, odpowie na to pytanie inaczej. Bardzo często osoby uzdolnione czy posiadające doświadczenie budowlane decydują się samodzielnie zamontować okna. Drugim wyborem jest polecona przez sąsiadów czy rodzinę ekipa, która często faktycznie doskonale radzi sobie z montażem i wykończeniem. Warto jednak skorzystać z trzeciej opcji, czyli ekipy montażowej rekomendowanej bądź nawet autoryzowanej przez producentów. Da to pewność, że produkty zostaną zamontowane zgodnie z wytycznymi producenta, a to zapobiegnie występowaniu problemów z oknami w przyszłości.
Podsumowanie
To, na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu standardowych okien, to przede wszystkim odpowiedni wymiar otworów okiennych, które zagwarantuje izolację ciepła wewnątrz domu. Warto powierzyć montaż okien wykwalifikowanej ekipie poleconej przez producenta – da to pewność, że okna są wstawione z dbałością o wszystkie szczegóły i zgodnie z wytycznymi ich twórców i projektantów.
W drugiej części poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas montażu okien antywłamaniowych.
Trzecia część poradnika jest poświęcona oknom energooszczędnym – sprawdź, co należy wiedzieć o ich montażu.
Skontaktuj się z nami