Rola okien w domach energooszczędnych i pasywnych
Oszczędzanie energii cieplnej to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Domy energooszczędne i pasywne pozwalają maksymalnie wykorzystywać energię cieplną, co redukuje wysokość opłat za ogrzewanie wnętrza oraz wody. Wykorzystanie najlepszych materiałów do budowy domu energooszczędnego lub pasywnego na nic się jednak nie zda, jeśli okna nie będą zapewniać odpowiedniego zabezpieczenia przed utartą ciepła. Nieszczelne lub wykonane z nieodpowiednich materiałów okna zaburzą gospodarkę cieplną budynku, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej stolarki.
Pozyskiwanie ciepła z zewnątrz
Domy pasywne mają to do siebie, że starają się maksimum energii pozyskać z zewnątrz. Dlatego tak ważne są w nich przeszklenia, które, umieszczone od strony południowej, pozwolą maksymalnie wykorzystać energię słońca. Wielu specjalistów radzi, by zrezygnować z przeszkleń od strony północnej – okna z tamtej strony nie są aż tak potrzebne, ponieważ nie pełnia funkcji docieplania.
Izolacja ciepła wewnątrz domu – jakie okna wybrać do dom pasywnego?
Okna w domu pasywnym muszą mieć doskonałe parametry izolacyjne: pomaga je osiągnąć np. oferowana przez firmę Kapica seria okien premium. Siedmiokomorowe profile ram efektywniej zatrzymają ciepło wewnątrz domu. Okna te charakteryzują się odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła Uw – poniżej 0,8 W/(m²K) dzięki czemu zapewniają doskonałą izolację ciepła. Występują też w różnych kształtach i kolorach, dlatego będą pasować do określonego budynku niezależnie od tego, jakie okna energooszczędne od firmy Kapica będą wybrane.
Doświetlanie pomieszczeń
Ważną cechą okien do domów pasywnych jest także ich przezierność i przepuszczalność światła. Im większy będzie współczynnik tych właściwości, tym lepsze doświetlenie pomieszczeń raz dogrzanie wnętrza domu.
Jakie drzwi wybrać do domu pasywnego lub energooszczędnego?
Z drzwiami sprawa ma się podobnie: jeśli tylko drzwi wejściowe do domu nie będą szczelne – dom przestanie być pasywny mimo zastosowania najlepszych materiałów budowlanych i zamontowania najlepszych okien. Różnego rodzaju drzwi mają różny wskaźnik UD – współczynnik przenikania ciepła drzwi. Dla drzwi drewnianych wynosi on 1,2 W/(m²K) dla drzwi PVC – 1,3 W/(m²K). Więcej na ten temat piszemy w artykule Dom pasywny – co to oznacza i czym się charakteryzuje?
Podsumowanie
Drzwi i okna w domu energooszczędnym muszą spełniać szereg ról i muszą mieć odpowiednie właściwości. W innym wypadku mogą zaszkodzić a nawet kompletnie zaburzyć termoizolację budynku i wygenerują koszty. Warto, projektując i budując dom pasywny czy energooszczędny, zaplanować odpowiednio położenie okien i drzwi oraz zadbać, by maksymalnie spełniały one wymogi izolacyjności.
Skontaktuj się z nami