Jak zabezpieczyć pękniętą szybę w oknie?
Zabezpieczenie szyby w oknie po pęknięciu powinno być tylko doraźnym rozwiązaniem, ponieważ wszelkie uszkodzenia powierzchni szyby nie są tylko problemem natury estetycznej. Wielu chciałoby dowiedzieć się, jak naprawić pękniętą szybę w oknie. Najpierw jednak trzeba poznać budowę okna – bez tego nie da się nic zrobić.
Szyby (pakiety szybowe) są tworzone z dwóch lub trzech szyb zespolonych ze sobą. Ich właściwości izolacyjne wzmacnia umieszczony między nimi gaz szlachetny – najczęściej jest to argon. Jego ulatnianie przez szczelinę w konstrukcji szyby zespolonej spowoduje utratę właściwości całego okna. Jedyny sposób na rozwiązanie problemu to całkowita wymiana konstrukcji zespolonej – do czasu uznania reklamacji czy przyjazdu ekipy serwisowej najlepiej zabezpieczyć szybę samoprzylepną folią. Nie jest to jednak w żadnym wypadku rozwiązanie na długo – pękniętą szybę w oknie koniecznie trzeba wymienić. O szybach zespolonych piszemy w tekście 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat szyb zespolonych.
Dlaczego szyby pękają?
Poza oczywistymi powodami, czyli mechanicznym naruszeniem ciągłości szkła, zdarzają się też inne powody. Należą do nich:
- osiadanie murów, zwłaszcza w nowym budownictwie;
- wady technologiczne szkła – np. obecność cząsteczek siarczku niklu w masie szklanej;
- uszkodzenia przy krawędziach szyb, pod listwami przyszybowymi, powstałe na etapie produkcji.
Co zrobić, kiedy pękła szyba w oknie plastikowym?
Zgłoszenie
Najpierw wadę należy zgłosić firmie, która sprzedała okna. Należy podczas zgłoszenia opisać wadę – bardzo możliwe, że będzie ona objęta gwarancją. Jeśli wada zaistniała poprzez mechaniczne uszkodzenie, jak np. zarysowanie czy uderzenie, to niestety nie obejmuje jej gwarancja.
Wizyta specjalisty
Technik przyjedzie by ocenić, w jaki sposób powstało pęknięcie. Wymierzy też okno, by dopasować do ramy nowy pakiet szybowy.
Montaż
Po wyprodukowaniu nowego pakietu szybowego ekipa montażowa wyjmie stare szyby z ram i zamontuje nowe. Warto przyjrzeć się im przed montażem w poszukiwaniu ewentualnych skaz – niedopatrzenie może spowodować powtarzanie się problemu z pękaniem szyby w przyszłości. Wymiana szyby w standardowych rozmiarach zajmuje niewiele czasu: około pół godziny.
Wykwalifikowany montażysta, najlepiej oddelegowany przez oficjalnego dystrybutora, zagwarantuje najlepszą jakość wykonania usługi. W firmie Kapica oferujemy wsparcie profesjonalnych montażystów, którzy pomogą w razie problemu z montażem okna lub całkowicie samodzielnie wstawią nowy pakiet szyb.
Pęknięta szyba w oknie a ubezpieczenie
By zabezpieczyć się przed nieprzyjemnościami ze strony elementów szklanych można się ubezpieczyć. Różne towarzystwa różnie podchodzą do tego tematu i różnie definiują choćby potłuczenie, dlatego należy przejrzeć ofertę i wybrać tę najlepszą.
Większość towarzystw ubezpiecza takie elementy szklane jak:
- szyby drzwiowe, okienne, również antywłamaniowe,
- zabudowę balkonu ze szkła,
- akwaria i terraria,
- baterie słoneczne,
- ceramiczne, indukcyjne i elektryczne płyty kuchenne,
- szklane elementy mebli
- i inne.
Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy, jeżeli wada powstała w wyniku wady fabrycznej, nieprawidłowego montażu lub uszkodzenia pod wpływem środków odurzających.
Podsumowanie
Pęknięcie okna może się przydarzyć każdemu. Nowoczesne okna da się wymienić szybko, ale czasem wiąże się to ze skomplikowanym procesem przygotowania pakietu okiennego. Okna muszą teraz nie tylko wpuszczać światło do pomieszczeń – muszą też dobrze izolować budynki, dlatego właśnie wymiana potłuczonego okna jest konieczna, a stworzenie nowego wymaga czasu i zaawansowanych technologii.
Skontaktuj się z nami