Stosowanie odpowiednich środków ochrony i preparatów służących do oliwienia poszczególnych elementów konstrukcyjnych zapewni płynne otwieranie i zamykanie. O właściwą szczelność, gwarantującą brak przeciągów i ochronę przed wilgocią, zadbają natomiast dobrze dobrane i konserwowane uszczelki. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas konserwacji okien PVC? Dlaczego ma ona tak duże znaczenie i czy można wykonać ją samodzielnie?
Konserwacja okien plastikowych – o czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy właściwe prace konserwacyjne, powinniśmy zadbać o czystość okien. Usunięcie kurzu, tłustych warstw i innych rodzajów brudu z powierzchni ramy okien PVC będzie możliwe dzięki delikatnym detergentom, których pH nie spowoduje uszkodzenia tworzywa sztucznego. Aplikując niewielką ilość na miękką ściereczkę lub gąbkę, rozcieramy substancję po całej powierzchni, a następnie przecieramy ją czystą, wilgotną szmatką.
Brudu i zacieków z szyb możemy pozbyć się na kilka sposobów. Na rynku dostępne są dziś coraz bardziej popularne myjki ciśnieniowe lub parowe, które znacząco ułatwiają mycie nawet największych szklanych powierzchni. Bardziej tradycyjne metody, zakładające zastosowanie mieszanki wody z octem i kawałka miękkiego materiału, także mogą okazać się użyteczne.
Po dokładnym oczyszczeniu poszczególnych elementów okna można nareszcie przystąpić do konserwacji całego mechanizmu. Na które jego elementy należy zwrócić szczególną uwagę?
Uszczelnianie okien – jak to zrobić?
Poprawnie działające okna chronią domowników przed przeciągami i wilgocią. Niewłaściwie wyregulowane skrzydła i okucia to tylko jedna z potencjalnych przyczyn występowania nieszczelności. Inną może być zużyta lub źle założona uszczelka, którą należy jak najszybciej wymienić.
Konserwacja uszczelek okiennych krok po kroku
Aby nie trzeba było wymieniać uszczelek nadmiernie często, nie należy zapominać o ich konserwacji. Jak ją przeprowadzić? Przede wszystkim wybierzmy dzień, który nie będzie deszczowy czy wietrzny, a także przypadnie jeszcze przed rozpoczęciem najtrudniejszego dla okien okresu jesienno-zimowego. Wówczas gumowe uszczelki stają się wyjątkowo podatne na kruszenie, dlatego szczególnie warto je zabezpieczyć. Czym najlepiej smarować uszczelki w oknach PVC?
Po oczyszczeniu możemy skorzystać ze specjalnego smaru do gumowych uszczelek okiennych, który należy w miarę możliwości nałożyć miejscowo na konserwowany element. W zależności od treści instrukcji umieszczonej na opakowaniu, potrzebnych jest od kilku do kilkudziesięciu minut, aby uszczelka odzyskała dawną sprężystość. Regularnie oczyszczanie i konserwacja uszczelek okiennych pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z pojawieniem się wilgoci czy przeciągów.
Jeśli jednak okaże się, że dotychczas używany element nie nadaje się już dłużej do wykorzystania – należy jak najszybciej wymienić go na nowy.
Samodzielna regulacja okien
Kolejnym problemem, z którym borykają się przede wszystkim użytkownicy balkonowych okien PVC, jest opadanie skrzydeł i utrudnione zamykanie lub otwieranie. Winę za to z reguły ponoszą rozregulowane zawiasy. Aby przekonać się, czy tak jest również w naszym przypadku, warto sprawdzić ich stan przy pomocy standardowego klucza imbusowego. Już nieznaczna zmiana położenia śrubki wchodzącej w skład układu odpowiedzialnego za otwieranie i zamykanie może odczuwalnie zmienić poziom komfortu korzystania z okna.
Decydując się na samodzielną regulację okien, należy jednak pamiętać, aby nigdy nie wykonywać czynności z użyciem nadmiernej siły. Zbyt mocno dopychając skrzydło okna do ramy albo za bardzo je podnosząc, możemy nie tylko uzyskać efekt całkiem odwrotny od pożądanego, ale nawet nieodwracalnie uszkodzić całe okno.
O tym, w jaki sposób samodzielnie regulować okna PVC i jak przeprowadzić regulację zawiasów, więcej pisaliśmy w artykule Samodzielna regulacja okna PVC – poradnik.
Podsumowanie
Konserwacja okien PVC tylko na pozór jest procesem skomplikowanym i niemożliwym do wykonania samodzielnie. W rzeczywistości, aby okna jak najdłużej pełniły swoją funkcję, wystarczy regularnie wykonywać kilka łatwych czynności, które zagwarantują szczelność stolarki na kolejny sezon. Wymiana uszczelek, dokładne czyszczenie powierzchni, a także regulacja okuć czy zawiasów pozwolą zapobiec wystąpieniu przeciągów i dostawaniu się do wnętrza budynków wilgoci. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dalszego postępowania, warto skorzystać z porad ekspertów w sklepach budowlanych lub skontaktować się bezpośrednio z producentem konserwowanych okien.
Skontaktuj się z nami