Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na wymianę okien na takie, wyposażone w duże powierzchnie szybowe. Jednak jasność pomieszczenia to nie jedyne, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania i funkcjonalności okien ma również ich współczynnik przenikania ciepła. Mimo że pojęcie to pojawia się w opisach modeli okien wielokrotnie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czego ono dotyczy i o czym decyduje. Dlaczego współczynnik przenikalności okien jest tak istotny? Jaka powinna być jego optymalna wartość i w jaki sposób można ją obliczyć? Oto najważniejsze informacje.
Współczynnik przenikania ciepła – co to takiego?
Opisywana wartość ma bezpośredni związek z poziomem izolacji cieplnej okien. To od niej zależy, ile ciepła pochodzącego z energii słonecznej faktycznie przedostanie się do wnętrza budynku przez barierę, jaką stanowi okno.
Wartość współczynnika przenikania ciepła przypisana symbolowi Uw określa ilość ciepła przepływającego przez powierzchnię całego okna równą 1m2 przy stałej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem, wynoszącej 1K.
Mówiąc najprościej, znajdując na opakowaniu okien lub w ich opisie informację na temat współczynnika przenikania ciepła, otrzymujemy informację o stopniu ich izolacji cieplnej. Ta z kolei ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków płaconych za prąd i ogrzewanie przez mieszkańców budynku.
Producenci rozgraniczają dziś dodatkowo analizowaną wartość, oznaczając ją kolejno jako:
Ug – współczynnik przenikania ciepła tylko przez szybę okienną;
Uw – współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który aktualnie nie może być wyższy niż 1,1 W/(m2K), a już niebawem – od stycznia 2021 roku, będzie musiał wynosić poniżej 0,9 W/(m2K);
Uf – współczynnik przenikania ciepła przez ramy okienne.
Obliczanie współczynnika przenikania ciepła
Aby właściwie obliczyć wartość współczynnika przenikania ciepła okna lub innej powierzchni (np. ściany), należy zastosować poniższy wzór:
, gdzie:
Uw – współczynnik przenikania ciepła okna, W/(m2K);
Ug – współczynnik przenikania ciepła w środkowej części szyby zespolonej W/(m2K);
Ag – pole powierzchni szyby w m2;
Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy W/(m2K);
Af – pole powierzchni ramy w m2;
Ψ – liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą W/ (m2 * K);
L – długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą, w mb;
A – całkowite pole powierzchni okna w m2.
Współczynnik przenikalności cieplnej okna – dlaczego jest tak istotny?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak wiele ciepła jest każdego dnia bezpowrotnie tracone z wnętrz mieszkań właśnie przez okna. Nieszczelność albo wysoki stopień przenikalności cieplnej powoduje, że nagromadzona w pomieszczeniach energia wypływa z powrotem na zewnątrz, przez co ogrzanie wnętrz staje się znacznie trudniejsze.
Właśnie dlatego, montując nowe lub regularnie konserwując już wcześniej używane okna, warto skupić się nie tylko na właściwym doleganiu do siebie poszczególnych elementów konstrukcji, ale również wziąć pod uwagę wartość przypisaną na opakowaniu symbolowi U.
Współczynnik przenikania ciepła a okna energooszczędne
Zdecydowanie najbardziej pożądanymi modelami okien są dziś te, które wpisują się w różnorodne rozwiązania energooszczędne. Zaoszczędzona w ten sposób energia oznacza niższe rachunki, a także dbałość o środowisko naturalne, które z każdym rokiem zajmuje coraz ważniejsze miejsce w świadomości społecznej. Więcej na ten temat piszemy w tekście Okna i drzwi przeznaczone do zastosowania w domu energooszczędnym.
Właśnie dlatego, poszukując idealnych dla nas modeli okien, warto zwracać szczególną uwagę na poziom współczynnika ciepła Uw. Im jest on niższy, tym bardziej energooszczędne będzie okno, które zdecydujemy się zamontować w naszym wnętrzu.
Podsumowanie
Wybór okien do mieszkań lub domów to niełatwe zadanie, które wymaga od właścicieli budynków przemyślenia wielu kwestii. Jedną z najważniejszych z punktu widzenia codziennego użytkowania i dbałości o środowisko naturalne, jest współczynnik U okien. Jego poszczególne odmiany o różnych symbolach pozwalają określić poziom energooszczędności stolarki okiennej i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dobrze jest jednak skorzystać z porady eksperta, który z pewnością pomoże w podjęciu właściwej decyzji.
Skontaktuj się z nami