Niemniej ważnym aspektem każdego okna jest również jego stopień energooszczędności. Nikogo nie trzeba bowiem przekonywać, że zadaniem stolarki okiennej jest nie tylko przepuszczanie światła słonecznego do wnętrz, ale również zatrzymywanie jego energii w poszczególnych pomieszczeniach.
Ewentualna utrata ciepła, spowodowana na przykład nieszczelnością okien, mogłaby doprowadzić do znaczącego wzrostu wysokości rachunków za ogrzewanie i przyczynić się do obniżenia komfortu życia domowników lub innych użytkowników budynku.
Rozwiązaniem, które pozwoli tego uniknąć, jest zastosowanie tzw. ciepłej ramki. Co kryje się pod tą nazwą i dlaczego warto ją zastosować? W jakich sytuacjach ciepła ramka jest zalecana przez pracowników branży okiennej? Oto najważniejsze informacje.
Co to jest ciepła ramka w oknie?
Decydując się na montaż okien dwu lub trzyszybowych, które w swojej ofercie mają dziś wszystkie największe firmy, należy wyposażyć stolarkę w specjalny mechanizm uszczelniający. W ten sposób zapobiegnie się zbędnej utracie ciepła, a okna będą doskonale spełniały swoją funkcję przez wiele kolejnych lat.
Wykonana z materiałów cechujących się wysokim stopniem izolacji ciepła ramka chroni okna przed uwalnianiem raz zgromadzonej energii z powrotem na zewnątrz. Alternatywną nazwą stolarki okiennej z ciepłą ramką są szyby z ciepłą krawędzią. Termin ten można również niekiedy spotkać w literaturze branżowej, jest on jednak znacznie mniej popularny.
Czy warto stosować okna z ciepłą ramką?
Odpowiadając na to pytanie, eksperci na co dzień zajmujący się doradztwem w dziedzinie stolarki okiennej są zgodni. Okna z ciepłą ramką nie tylko pozwalają oszczędzić energię i pieniądze, ale również pozytywnie wpływają na ograniczenie częstotliwości skraplania się pary wodnej na szybach. Problem ten jest szczególnie dobrze znany właścicielom pomieszczeń wyposażonych w niewłaściwą wentylację. Montując ramkę wykonaną z materiałów sztucznych lub stali nierdzewnej zamiast aluminiowej, można rozwiązać ten kłopot.
Kolejną zaletą instalacji ramki dystansowej w oknie jest zwiększenie jego wytrzymałości. Wynika to z bariery ochronnej, jaką stanowią ramki dystansowe dla wewnętrznej strony ramy okiennej. Dzięki ich montażowi istotnie spada ryzyko dostania się do wnętrza pleśni i wilgoci, które mogłyby wpłynąć na rozpoczęcie i rozwój procesu korozji i niszczenia okna. Stolarka z ciepłą ramką jest zatem prawdziwą inwestycją w przyszłość, na której z pewnością nie warto oszczędzać.
Montaż okien z ciepłą ramką
O procesie montażu okien z ciepłą ramką dystansową można mówić w przypadku okien wyposażonych w co najmniej dwie albo nawet trzy szyby zespolone ze sobą. Poza tym opisywane rozwiązanie nie przysparza ekipie montującej większych problemów. Cały proces przebiega analogicznie do montażu tradycyjnych modeli stolarki, jednak różnica w komforcie termicznym odczuwalna po jego zakończeniu jest naprawdę znacząca.
Podsumowanie
Obniżenie współczynnika przenikania ciepła to tylko jeden z wielu czynników przemawiających za montażem okien z ciepłą ramką. Piszemy o nim m.in w artykule Współczynnik przenikania ciepła w oknach. Wśród innych znaleźć można m.in.: ochronę wewnętrznej strony stolarki okiennej przed wilgocią i skraplaniem się wody oraz zwiększenie ogólnej wytrzymałości okien. Wszystko to razem, wraz ze sposobem montażu nieodbiegającym od tradycyjnego sprawia, że okna z ciepłą ramką dystansową z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością, istotnie zwiększając komfort życia ich użytkowników.
Skontaktuj się z nami