Przyczyny parowania okien
Do parowania okien najczęściej dochodzi w okresie zimowym, kiedy słupek rtęci w termometrze spada poniżej zera. Ma to związek z istotną różnicą temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania lub domu, w którym jest ciepło, a środowiskiem zewnętrznym. W takich warunkach nawet niewielka ilość wody osiadającej na szybie zamienia się w parę, a następnie skrapla. Podobne zjawisko fizyczne nazywane kondensacją pary wodnej ma miejsce, jeśli we wnętrzu pomieszczenia panuje wysoki poziom wilgotności, którego efektem jest wystąpienie pary wodnej. Parowanie okien można więc zaobserwować m.in. podczas gotowania w pobliżu zamkniętego okna lub suszenia dużej ilości prania jednocześnie.
Parowanie okien od zewnątrz najczęściej następuje głównie w okresach przejściowych – wiosną i jesienią. Wówczas wnętrze mieszkania nie jest już często ogrzewane nocami, a temperatura na zewnątrz odczuwalnie spada. W ten sposób dochodzi do osadzania się na szybach i innych powierzchniach pary, która następnie, najczęściej nad ranem, ulega skropleniu.
Jeśli zaś chodzi o parowanie okien od wewnątrz, jego przyczyną najczęściej jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia. Zbyt mały ruch powietrza, wysoka wilgotność i różnica temperatur pomiędzy gorącą parą i chłodnym szkłem to główne powody, dla których na wewnętrznych stronach szyb okiennych osadza się para.
Jak zapobiegać parowaniu okien?
Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu użytkowników okien plastikowych, drewnianych i aluminiowych. Problem parowania dotyczy bowiem wszystkich rodzajów stolarki okiennej. Aby skutecznie zapobiegać i raz na zawsze rozwiązać kwestię parowania okien plastikowych od wewnątrz, warto przede wszystkim zainwestować w nowoczesny nawiewnik okienny – piszemy o nim w tekście Nawiewniki okienne – rodzaje, wybór i montaż. Zapewni on stały dostęp świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu cyrkulacja zostanie zachowana, a okna nie będą parowały.
Na parowanie okien bardzo często skarżą się również mieszkańcy świeżo wyremontowanych pomieszczeń. Na szczęście jest to jedynie przejściowy problem wynikający z zachodzenia różnorodnych procesów związanych z prowadzeniem prac remontowych. Właśnie zakończone tynkowanie albo niedawno wybudowany strop powodują, że poziom wilgotności w mieszkaniu rośnie, czego efektem jest parowanie okien od wewnątrz. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne wietrzenie takich przestrzeni, a podczas remontu dbałość o szczegóły, dzięki której można będzie wyeliminować ewentualne ryzyko niewłaściwego zaizolowania murów przeciwko wilgoci.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z przyczyn parowania okien od zewnątrz może być także bliskość dużej liczby roślin. W naturalny sposób gromadzą one i zatrzymują wodę, która następnie osiada na szybach i kondensuje się.
Jak usunąć parę z okien?
Jednym z najbardziej znanych i najpowszechniej stosowanych sposobów usuwania pary z okien jest otwarcie ich na kilka minut i wpuszczenie do wnętrza mieszkania świeżego powietrza. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak głównie zimą, kiedy temperatura za oknem jest niższa, ruch powietrza duży, a ono samo suche i chłodne. Otwierając czy uchylając okno podczas parnej, na przykład burzowej pogody, wcale nie sprawimy, że para zniknie. Wręcz przeciwnie – do pomieszczenia dotrze w ten sposób jeszcze więcej powietrza o stosunkowo wysokim stopniu wilgotności.
Ważne jest również zadbanie o utrzymanie stałego poziomu przepływu świeżego powietrza we wnętrzach, zarówno w upalnych okresach letnich, jak i jesienią czy w zimie. Pomoże w tym mikrowentylacja. Każde skrzydło uchylno-rozwierne posiada narożnik i zaczep mikro – w ten sposób rozwiązuje problem parowania okien PVC.
Element konstrukcyjny okna odpowiedzialny za mikrowentylację podczas codziennego użytkowania pozostaje niemalże niewidoczny, dzięki czemu walory estetyczne okna nie zmieniają się. Jednocześnie zapewniony zostaje ciągły dopływ powietrza z zewnątrz, co skutecznie zapobiega parowaniu okien.
Jeśli duża wilgotność to stały problem w danym pomieszczeniu, warto zastanowić się również nad wymianą szyby z ciepłą ramką wykonaną ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Wraz z szybą wyposażoną w niski współczynnik przenikania ciepła, stanowi ona barierę skutecznie chroniącą przed osadzaniem się pary na oknach i wilgocią we wnętrzu.
Podsumowanie
Zaparowane okna to problem, z którym boryka się wielu mieszkańców zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Co ważne, dotyczy on nie tylko popularnych okien wyposażonych w zestaw dwóch szyb, ale również okien trzyszybowych, powszechnie uznawanych za te lepszej jakości. Dlaczego tak się dzieje? Parowanie okien trzyszybowych wynika ze stosunkowo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła, który gwarantuje jego znikomą utratę. W chwili, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym wzrasta, a zatem głównie poza sezonem grzewczym, okna parują niemal automatycznie. Warto o tym pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że parowanie okien nie zawsze musi oznaczać błędy w ich konstrukcji czy montażu.
Skontaktuj się z nami