Pozwoli on na przygotowanie wstępnego kosztorysu, co znacznie ułatwi opracowanie budżetu. Cała procedura nie jest nadmiernie skomplikowana, choć oczywiście wymaga zachowania należytej dokładności. Na co zwrócić uwagę przy samodzielnym pomiarze wielkości okien do wyceny? W jaki sposób można go sobie ułatwić? Co zrobić, aby pomiar okien był prawidłowy?
Pomiar okien w domu w stanie surowym – najważniejsze informacje
Przygotowując się do wykonania pomiaru okien w budynku będącym w stanie surowym, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to stosunkowo najprostsza i najbardziej komfortowa sytuacja. Wystarczy bowiem zmierzyć wymiary otworu, w którym w przyszłości osadzone zostanie okno, a następnie odjąć od niego z góry ustalone wartości.
Decydując się na skorzystanie z gotowego projektu budowlanego, klienci najczęściej otrzymują również możliwość wglądu do zestawienia stolarki oferowanej przez określoną firmę. Taki dokument zawiera spis wszystkich modeli okien, których montaż został zaplanowany w określonym domu, wraz z dokładnymi wymiarami. Dzięki niemu możliwe jest opracowanie wstępnej wersji budżetu remontu lub budowy.
Przyjęło się, że aby okno jak najlepiej spełniało swoją funkcję, a jego montaż nie doprowadził do powstania ewentualnych nieszczelności, należy od szerokości otworu odjąć w sumie 3 centymetry, a od wymiaru dotyczącego wysokości – od 4 do 6 centymetrów i zastosować listwy transportowe lub podparapetowe. Ta stosunkowo niewielka przestrzeń umożliwi również aplikację pianki montażowej.
W ostatnim czasie popularność zyskuje nowy rodzaj montażu – tak zwany ciepły montaż. To technologia, która gwarantuje jeszcze lepsze utrzymywanie ciepła dzięki zastosowaniu dodatkowych warstw izolacyjnych. Wstawiając okna z zastosowaniem tej metody można wymierzyć je tak samo, jednak wskazane będzie skonsultowaniem się ze specjalistami. Ciepły montaż wymaga bowiem wysokich kwalifikacji i dokładności.
Po dokonaniu obliczeń otrzymuje się pożądany wymiar okna i dopiero on pozwala na stworzenie dokładnej wyceny całego projektu.
Pomiar okien do wymiany – krok po kroku
Nieco inne reguły obowiązują w sytuacji wymiany stolarki okiennej. Wówczas użytkownik ma do czynienia ze starymi typami okien, a sposób prowadzenia pomiarów zostaje uzależniony przede wszystkim od ich konstrukcji. Najprostszy podział zakłada rozgraniczenie okien na:
- typ pojedynczy i tzw. szwedzki, obejmujący okna z dwoma połączonymi ze sobą skrzydłami, które zostają zamocowane na jednym, wspólnym zawiasie;
- typ podwójny, zwany również skrzynkowym, w którym skrzydła otwierają się do wewnątrz, a pakiet okienny składa się z dwóch szyb.
Co do zasady mierzymy zewnętrzny wymiar otworu, do którego szerokości następnie dodaje się około 10 cm, natomiast do wysokości 5 cm. W ten sposób użytkownik otrzyma informacje o maksymalnej wielkości okna, które może zostać zamontowane w danym otworze bez obawy o uszkodzenie konstrukcji muru.
Karta pomiaru okien – co to takiego?
Aby cała procedura pomiaru okien przebiegła pomyślnie, a do obliczeń nie wkradł się żaden błąd, warto wesprzeć się specjalną kartą pomiaru okna. Zawiera ona nie tylko tabelę, w której kolumnach i wierszach można wpisać interesujące nas wartości, ale również poglądowy rysunek, dzięki któremu użytkownik dokładnie wie, który wymiar odpowiada jakiemu oznaczeniu i w jaki sposób należy go przeprowadzić.
Wzory kart pomiarowych dostępne są w Internecie. Z pewnością okażą się pomocne w projektowaniu okien.
Podsumowanie
Zarówno wymiana lub montaż nowych okien PVC, jak i drewnianych wymaga dokonania niezbędnych pomiarów. Aby ich wyniki był jak najdokładniejsze, a wykonana na ich podstawie wycena odzwierciedlała rzeczywisty koszt, jaki będzie musiał ponieść użytkownik, należy poznać zasady obowiązujące podczas pomiaru okien.
Mając do czynienia z kilkoma oknami o różnych wielkościach, warto skorzystać z karty pomiaru okien Pozwoli ona zapisać wszystkie otrzymane wartości, co zniweluje ryzyko ewentualnej pomyłki i konieczności przeprowadzania powtórnego pomiaru.
Samodzielny pomiar okien nie jest skomplikowany, jednak tylko wykonanie go poprawnie pozwoli na dokonanie wstępnej kalkulacji i opracowanie wyjściowego budżetu budowy lub remontu budynku. Jednocześnie nie można zapominać, że profesjonalny pomiar wykonywany przez fachowca jest wliczony w cenę usługi montażu okien i nie wymaga od klienta dodatkowych nakładów finansowych. To szczególnie ważne, ponieważ dopiero skorzystanie z porad doświadczonych pracowników zagwarantuje zachowanie funkcjonalności stolarki okiennej na długie lata i zapewni komfort jej użytkowania.
Skontaktuj się z nami