W miarę użytkowania, poszczególne elementy okien wykonanych z tworzywa sztucznego ulegają poluzowaniu, czego rezultatem może być nieszczelność lub parowanie okien, a nawet obniżenie się całego skrzydła. W jaki sposób przeprowadzić samodzielną regulację okien PVC? Na co zwrócić uwagę? Kiedy i z jaką częstotliwością warto regulować okna?
Regulacja okien po montażu
Pierwszą regulację okien PVC warto przeprowadzić po upływie około 12 miesięcy od montażu. Właśnie wtedy można bowiem przekonać się, czy wszystkie elementy konstrukcji nadal znajdują się na właściwych pozycjach i nie jest konieczne na przykład dokręcenie poszczególnych części. Ważnym etapem regulacji okien uchylno-rozwiernych jest też nasmarowanie ich ruchomych elementów specjalistycznym smarem. Dzięki temu skrzydła w oknach uchylno-rozwiernych będą działały płynnie, nie dojdzie do zatarcia, a w rezultacie do uszkodzenia okna.
Poza aktualnym stanem zawiasów czy okuć, ważne jest również kontrolowanie położenia skrzydła. Z biegiem lat i wraz ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi ciężkie skrzydło może bowiem zacząć stopniowo opadać, zahaczając przy tym o inne elementy konstrukcyjne. Opisywana sytuacja jest najbardziej widoczna w okresie kilku miesięcy od montażu, kiedy okno „pracuje”, ostatecznie wpasowując się w przeznaczony dla niego otwór.
Regulacja okien PVC na zimę
O ile błędy konstrukcyjne popełnione na etapie remontu lub budowy mogą być trudne do naprawienia dla przeciętnego użytkownika, o tyle ewentualne doregulowanie poszczególnych elementów okna nie powinno stanowić problemu. Z reguły wystarczą do tego podstawowe narzędzia, takie jak klucz imbusowy 4 mm lub płaski. Regulacja okien PVC na zimę pozwoli zapobiec dostawaniu się do wnętrza zimnego powietrza, a także parowaniu szyb. Za szczelność okien odpowiadają okucia i to właśnie te elementy należy w pierwszej kolejności ustawić w odpowiedniej pozycji.
Użytkownicy nowoczesnych okien uchylno-rozwiernych mogą przy tej okazji skorzystać z funkcjonalności systemu „lato/zima”. Pozwala on na zmianę stopnia uchyłu skrzydła, dzięki czemu możliwe jest stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń również w zimie, przy jednoczesnym braku ryzyka, że temperatura w wentylowanym w ten sposób domu czy mieszkaniu nieprzyjemnie spadnie.
Regulacja docisku okien PVC
Poza kontrolowaniem opadania skrzydła i stanu zawiasów, przy okazji regulacji okien PVC warto sprawdzić również siłę ich docisku. Odpowiadają za nią okucia, które powinny możliwie szczelnie przylegać do ościeża. Przesunięcie niewielkich rolek ryglujących w kierunku uszczelek spowoduje wzrost docisku, a zatem również szczelności okna. Poruszając te elementy w przeciwną stronę, rozszczelnimy okna i wpuścimy do wewnątrz nieco więcej świeżego powietrza. Właściwa regulacja siły docisku okien PVC ma znaczenie zwłaszcza podczas zmiany okresu z letniego na zimowy, kiedy temperatura na zewnątrz odpowiednio rośnie lub maleje, a zależy nam na zachowaniu komfortowych warunków termicznych w pomieszczeniach.
Podsumowanie
Regulacja okien PVC nie należy do skomplikowanych, jednak dopiero przeprowadzanie jej z określoną częstotliwością przynosi pożądane efekty i zapewnia oknom długowieczność. Warto pamiętać, że gruntowny przegląd stolarki okiennej powinno się wykonywać co najmniej dwa razy do roku, nawet jeśli przez ten czas nie zauważymy żadnych problemów związanych z jej funkcjonowaniem. Ewentualne zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do trwałego uszkodzenia okna, które będzie wymagało całkowitej wymiany lub kosztownej naprawy. Czyszczenie okien preparatami o neutralnym pH, oliwienie i kontrola docisku skrzydeł to czynności, których wykonanie z pewnością zaowocuje doskonałą kondycją okien PVC. Aby uzupełnić wiedzę na ten temat warto zapoznać się z tekstem Nieszczelne okna – przyczyny i charakterystyka problemu.
Skontaktuj się z nami