Przepis na ciepłe mieszkanie zimą
Jeśli chcesz mieć pewność, że zimą w twoim mieszkaniu będzie panowała optymalna temperatura, musisz zgrać ze sobą trzy elementy: odpowiednio dobrane okna, ich prawidłowy, fachowy montaż i regularną pielęgnację stolarki.
1) Rozgrzewka
Warto zacząć od rozgrzewki, czyli znalezienia miękkiej, najlepiej bezszwowej ściereczki do mycia szyb oraz płynu, który nie zaszkodzi oknom. Jakiego detergentu powinniśmy używać? Najlepiej takiego, który nie będzie zawierał agresywnie działających składników, zarówno chemicznych (np. rozpuszczalników), jak i mechanicznych (np. ciernych).
2) Umyj okna, zanim pokryją się sadzą
Po rozgrzewce czas na trening właściwy – mycie okien. Najlepiej zrobić to w ciepły dzień, wtedy okna w miarę szybko wyschną. Jeśli jednak pogoda nam nie sprzyja, pamiętajmy o dokładnym wytarciu ramy oraz szyb. Ważne, żeby okno nie miało zbyt długiego kontaktu ze środkami chemicznymi. Najlepiej sprawdzi się ciepła woda z niewielkim dodatkiem detergentów.
3) Przyjrzyj się z bliska
Po umyciu okien należy sprawdzić ich stan techniczny. Upewnijmy się, że części mechaniczne działają płynnie. Wszelkie opory podczas zamykania czy otwierania okna, a także wykryte nieszczelności to znak, że najwyższy czas poświęcić naszej stolarce okiennej więcej uwagi.
4) Zbadaj stan docisku okna do ramy
Zasada jest prosta: jeśli okno nie będzie odpowiednio dociśnięte do ramy, odczujemy nieszczelność na własnej skórze, zwłaszcza podczas tęgich mrozów. Nie należy jednak zapominać o tym, że konieczna jest cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Regulację docisku, a tym samym szczelności okna wykonuje się za pomocą okuć umiejscowionych na skrzydle. Piszemy o tym w tekście Samodzielna regulacja okna PVC – poradnik.
5) Podnieś okno, które opada
Podobnie możemy wyregulować opadające skrzydła okienne. Do wykonania tej czynności wystarczą klucz imbusowy oraz instrukcja dołączona przez producenta. W skrócie: chodzi o to, by za pomocą wspomnianego klucza dokręcić śrubę regulacyjną i tym samym unieść skrzydło w płaszczyźnie pionowej.
6) Nasmaruj ruchome elementy
Chociaż zimą w wielu polskich miastach powietrze można wręcz kroić nożem (jest tak nasycone zanieczyszczeniami), nawet o tej porze roku trzeba od czasu do czasu wywietrzyć mieszkanie. Dlatego jesienią należy zadbać o nasmarowanie ruchomych części okuć oraz zawiasów wazeliną techniczną lub innymi środkami do tego przeznaczonymi.
7) Zaopiekuj się uszczelkami
Środki na bazie gliceryny, smary silikonowe lub wazelina techniczna – te produkty powinny się znaleźć na liście zakupów, jeśli chcemy zdążyć przed zimą z zabezpieczeniem uszczelek okiennych. Warto poczytać o tym w Konserwacja okien PVC – jak prawidłowo i skutecznie dbać o okna?
Dlaczego warto poświęcić czas oknom przed zimą?
Odpowiedź jest banalnie prosta: dla pieniędzy. Znajdując czas na prace konserwacyjno-serwisowe, wpływamy na poziom temperatury w tej najchłodniejszej porze roku. Docelowo więc oszczędzamy na ogrzewaniu i w naszych portfelach zostaje więcej wolnych środków. Czysty zysk!