Sposoby i kierunki otwierania okien w domach jednorodzinnych
Przed zakupem stolarki okiennej warto zapoznać się z podstawowym podziałem okien montowanych w budynkach mieszkalnych. W domach jednorodzinnych stosowane są trzy typy: zwykłe, balkonowe oraz połaciowe. Wszystkie informacje dotyczące właściwości okien powinny znajdować się na rysunkach projektowych. Znajomość ogólnie przyjętych skrótów i oznaczeń pozwoli Ci na sprawną komunikację ze sprzedawcą i znalezienie produktu spełniającego Twoje oczekiwania.
Ze względu na sposób otwierania skrzydła można wyróżnić okna nieotwierane (okna stałe lub witryny), uchylne i odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne oraz obrotowe. Co ciekawe, w ostatnich latach modne stały się systemy nieotwierane. Jeszcze do niedawna okna tego typu montowane były przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych piwnicach lub garażach. Obecnie stosowane są w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami, gdzie pełnią funkcję okien panoramicznych. Popularność stolarki wielkogabarytowej wynika zarówno z panujących aktualnie trendów, jak i z funkcjonalności oraz wygody użytkowania konstrukcji o dużych rozmiarach.
Jak odróżnić okno lewe od prawego?
Ustalenie sposobu otwierania okna to pierwszy krok na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Przed złożeniem zamówienia konieczne może okazać się podanie kierunku otwierania skrzydeł. Wybór ten nie jest oczywisty i nie należy go bagatelizować. Pomyłka może skutkować zmniejszeniem przestrzeni użytkowej we wnętrzu lub trudnościami komunikacyjnymi.
Jak odróżnić kierunek otwierania skrzydeł? Pod uwagę należy wziąć dwie opcje – okna mogą być prawe lub lewe. W branży okiennej kierunek otwierania skrzydła określa się zazwyczaj według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, okno jest prawe (okno P). Analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, mowa o oknie lewym (oknie L). Kierunek otwierania skrzydeł nie jest regulowany normami i zależy od preferencji nabywcy.
Okno prawe czy lewe? Jakie wybrać?
Wiadomo już, jak określić kierunek otwierania okna. Pora odpowiedzieć na pytanie: „Jakie okno będzie lepsze – prawe czy lewe?”. Najważniejszy jest komfort użytkowania. Aby wybrać odpowiedni kierunek, spróbuj wyobrazić sobie okno we wnętrzu. Zastanów się, jak często będzie otwierane i czy rozwarte skrzydło nie będzie utrudniało dostępu do mebli lub nie przyczyni się do blokowania przejścia. Nie bez znaczenia jest również to, czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Okno najwygodniej jest otwierać ręką dominującą. W przypadku osób praworęcznych polecane są więc okna prawe – i odwrotnie.
Sprawa wydaje się dość prosta, gdy mowa o pojedynczym oknie jednoskrzydłowym. Nieco więcej problemów może sprawić wybór kierunku otwierania kilku sąsiadujących ze sobą skrzydeł. W przypadku konstrukcji dwuskrzydłowej inwestorzy najczęściej decydują się na skrzydło prawe po prawej stronie, a lewe po lewej – okno otwiera się wówczas podobnie jak podwójne drzwi.
Zmiana kierunku otwierania okna
Zapoznanie się ze sposobami i kierunkami otwierania okien powinno zagwarantować udany zakup. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana kierunku otwierania okna. Wówczas należy skontaktować się z producentem i nabyć skrzydło o wybranym kierunku otwierania lub wymienić całą konstrukcję. W przypadku zmiany samego skrzydła trzeba liczyć się z tym, że na ramie zostaną otwory po zawiasach, zaczepach i wkrętach. Wymiana całego okna na nowe pozwoli uniknąć tego problemu. Nowoczesne systemy okienne, takie jak produkty oferowane przez firmę Kapica, są zaprojektowane tak, by można było dopasować je do indywidualnych potrzeb klienta.
Skorzystaj z porad ekspertów firmy Kapica
Jeśli nie jesteś pewien, jaki sposób i kierunek otwierania okna będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Doradcy firmy Kapica pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i przedstawią Ci naszą ofertę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Więcej porad dotyczących wyboru stolarki do domu znajdziesz w artykule Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?
Skontaktuj się z nami