Drzwi zewnętrzne jako wyjście ewakuacyjne
Zasady dotyczące otwierania drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne uwzględnione są w § 239 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków. Kierunek otwierania drzwi w budynkach użyteczności publicznej, w których przebywać może ponad 50 osób lub więcej niż 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się, powinien być zewnętrzny. Podobnie jest w przypadku pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz takich, do których mogą przedostać się substancje duszące lub trujące czy mieszaniny wybuchowe.
Drzwi zewnętrzne – otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?
Jeśli chodzi o kierunek otwierania drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych, zależy on przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela. W katalogu firmy Kapica znajdziesz drzwi PVC oraz drzwi aluminiowe. O różnych możliwościach i sposobach doboru piszemy m.in. w artykule O czym pamiętać decydując się na drzwi wejściowe do domu?
Drzwi zewnętrzne mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kluczowe będą poczucie bezpieczeństwa, wygoda oraz znajdujące się wokół elementy.
Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz
Drzwi otwierane do środka trudniej wyważyć, więc mogłoby się wydawać, że zapewniają większe bezpieczeństwo. Praktyka pokazuje jednak, że o bezpieczeństwie decydują przede wszystkim odpowiedni montaż i klasa antywłamaniowa danego modelu. Skrzydło otwierane do wewnątrz może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w pomieszczeniu, do którego wchodzisz. Taki sposób otwierania ma jeszcze inną zaletę – zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia drzwi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz
Domy jednorodzinne otoczone są zazwyczaj ogrodzeniem z bramą i zamykaną furtką, które stanowią pierwszą przeszkodę dla potencjalnego włamywacza. Jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i kupujesz wysokiej klasy drzwi, nic nie stoi na przeszkodzie, by otwierały się one na zewnątrz. W domach jednorodzinnych z tarasem, gankiem i wiatrołapem najwygodniejsza będzie właśnie ta opcja. Instalując drzwi w ten sposób, bez problemu zaaranżujesz przedsionek i zyskasz w nim dużo miejsca.
Zalety takiego rozwiązania odczujesz także latem – skrzydło łatwo będzie otworzyć na oścież, co pozwoli na wygodne poruszanie się między ogrodem a domem. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków przeciągów, zalecamy zamontować w podłodze ganku odbojnik zabezpieczający drzwi oraz ściany przed uszkodzeniami. Konieczne może być również zainstalowanie daszka, który będzie chronił wchodzących przed deszczem czy śniegiem.
Jak określić kierunek otwierania drzwi?
Jak rozpoznać drzwi lewe i prawe? Zasada jest prosta – drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem ruchów zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie. W przypadku drzwi prawych jest odwrotnie. Kierunek otwierania drzwi ma ogromne znaczenie. Nikt nie chce mierzyć się z sytuacją, w której skrzydła drzwiowe nachodzą na siebie lub trzeba obchodzić je dookoła, żeby dostać się do pomieszczenia.
Właściwy montaż jest szczególnie istotny we wnętrzach, w których znajduje się kilka wejść, np. w korytarzu lub wiatrołapie. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na warunki przestrzenne poszczególnych pomieszczeń. Podczas montażu skrzydeł pamiętaj o meblach oraz elementach, które są umieszczone na ścianie obok – lustrach czy włącznikach światła. Zadbaj o to, by skrzydła drzwiowe nie obijały ich ani nie utrudniały do nich dostępu. Nie zapominaj również o różnych możliwościach instalacyjnych drzwi prowadzących na taras czy balkon. O zaletach poszczególnych rozwiązań piszemy w artykule Balkonowe i tarasowe drzwi – przesuwne czy zwykłe – co wybrać?
Skontaktuj się z nami