Jak wybrać okucia do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – rodzaje
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okuć do drzwi. Głównie dzieli się je na okucia do drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych. Można je pogrupować również adekwatnie do materiału, z jakiego wykonane są drzwi:
- okucia do drzwi PVC
- okucia do drzwi aluminiowych
- okucia do drzwi drewnianych
- okucia do drzwi metalowych
- okucia do drzwi stalowych
- okucia do drzwi szklanych.
Rodzaje okuć dzieli się również ze względu na ich funkcjonalność. Wtedy wyróżnia się:
- okucia uchwytowe
- okucia zamykające i zabezpieczające
- okucia łączące.
Na rynku dostępne są ich różne modele – z tego względu wybór okuć nie należy do najłatwiejszych. W naszym artykule uwzględniamy najważniejsze informacje, które okażą się przydatne podczas wybierania klamek, zawiasów czy zamków do drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych.
Wybór okuć uchwytowych do drzwi
Okucia uchwytowe do drzwi to m.in. klamki, gałki, uchwyty czy pochwyty. Przy wyborze tych elementów warto sprawdzić, czy dobrze leżą w dłoni, by otwieranie drzwi przebiegało sprawnie. Klamki, gałki i pochwyty powinny być odpowiednio dobrane do wagi oraz rodzaju drzwi. Zupełnie inne okucia należy zastosować w przypadku drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku tych pierwszych produkt powinien charakteryzować się odpornością na niskie temperatury oraz korozję. Dlatego w drzwiach PVC firmy Kapica stosujemy najwyższej jakości klamki z aluminium firmy Schüco oraz z aluminium anodowanego i powlekanego kolorem lub ze stali nierdzewnej marki Greenteq. Dostępne są modele na szyldzie długim.
Dostępne są modele w 7 wersjach kolorystycznych: Schüco biały, Schüco czarny, F9 Greenteq biały, F9 Greenteq brązowy, EV1, F4, F9 oraz stal szlachetna. Dzięki temu z łatwością można dostosować je do różnych stylów drzwi. Popularną alternatywą dla klasycznej klamki jest pochwyt. Do naszych drzwi PVC i aluminiowych stosujemy pochwyty z wysokiej jakości stali nierdzewnej – gatunek AISI 304 i AISI 316. Materiały te czynią produkty wyjątkowo odpornymi na działanie czynników atmosferycznych, a także na uderzenia oraz zarysowania. Oferujemy standardowe pochwyty proste, a także proste-kwadratowe, łukowe oraz trójkątne.
Wybór okuć zamykających i zabezpieczających do drzwi
Okucia zamykające i zabezpieczające to wszelkiego rodzaju elementy umożliwiające zaryglowanie drzwi, m.in. zatrzaski, zamki czy zasuwnice. Dzięki nim, będąc zarówno w domu, jak i poza nim, można czuć się bezpiecznie – stosując wysokiej jakości systemy, nie trzeba obawiać się o wtargnięcie do środka włamywacza. Zasuwnice są sercem bezpiecznych drzwi, dlatego podczas wyboru stolarki należy zwrócić na nie szczególną uwagę. W drzwiach PVC firmy Kapica stosujemy wielopunktowe zasuwnice FUHR.
Tego typu okucia wyposażono w solidne mechanizmy blokujące oraz doskonale skoordynowany i trwały system składający się z precyzyjnie wykonanych, wysokiej jakości komponentów. Zasuwnice FUHR charakteryzują się wysoką klasą ochrony antywłamaniowej oraz lekką obsługą układu. Zapewniają całkowicie szczelne zamknięcie i doskonałą izolację cieplną.
Okucia zastosowane w naszej stolarce mogą być również zintegrowane z inteligentnym systemem kontroli dostępu. Wówczas skrzydło drzwiowe można otwierać i zamykać za pomocą unikalnego kodu użytkownika, który należy wpisać na klawiaturze, lub specjalnego breloka. Opcjonalną możliwością dodatkowego zabezpieczenia domu jest wykorzystanie systemu z czytnikiem linii papilarnych, który może być zamontowany również w pochwycie.
Wybór okuć łączących do drzwi
Okucia łączące to inaczej zawiasy, czyli elementy umożliwiające ruch skrzydła drzwiowego po określonym torze. W przypadku drzwi z aluminium, dostępnych w ofercie firmy Kapica, podział zawiasów wygląda następująco:
- zawiasy skrzydełkowe (alternatywnie nazywane nawierzchniowymi)
- zawiasy rolkowe
- zawiasy kryte.
Okucia te służą do łączenia elementów stolarskich w sposób obrotowy. Pozwalają stworzyć estetyczne i funkcjonalne konstrukcje.
Wybierając rozwiązania do drzwi wejściowych, warto pamiętać, że muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Zmniejsza to ryzyko ewentualnych szkód czy wtargnięcia do wnętrza niepowołanych osób.
Okucia do systemów przesuwnych
W przypadku drzwi przesuwnych, które prowadzą na balkon, taras czy ogród, konieczne jest zastosowanie zupełnie innych okuć. Wynika to ze specyficznego mechanizmu działania tego rodzaju stolarki, gdyż porusza się ona po szynie, oraz z jej odmiennej konstrukcji. Na rynku dostępne są drzwi podnoszono-przesuwne HST oraz drzwi uchylno-przesuwne PSK. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Drzwi tarasowe przesuwne – 7 powodów, dla których warto je wybrać.
Drzwi podnoszono-przesuwne to z reguły konstrukcje o dużych gabarytach, ważące nawet kilkaset kilogramów. Z tego względu technologie i materiały wykorzystywane do tworzenia okuć do systemów przesuwnych, m.in. szyn, prowadników, zasuwnic, progów, klamek czy zamków, trzeba wybrać z najwyższą starannością.
W systemach uchylno-przesuwnych stosujemy m.in. rozwiązania firmy SIEGENIA – cieszącej się dużym uznaniem na rynku okuć. Pozwalają one na bezawaryjną i bezpieczną pracę konstrukcji o nośności do 300 kg. Przy większej wadze dodawane są wózki. Okucia SIEGENIA-AUBI mają we wszystkich czterech narożach antywłamaniowe grzybki. Dodatkowo w drzwiach PSK zastosowano mechanizm wentylacji, który umożliwia uchylenie skrzydła. Zapewnia to stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza.
Podsumowanie
Okucia drzwiowe wewnętrzne oraz zewnętrzne to drobne elementy, które mają ogromne znaczenie dla właściwego i bezawaryjnego funkcjonowania drzwi. Dlatego tak ważny jest wybór stolarki od sprawdzonego producenta, wykorzystującego okucia najlepszych firm. Warto zwrócić uwagę na to, czy wykonane są one z solidnych i odpowiednich materiałów. Dotyczy to szczególnie okuć drzwi zewnętrznych wejściowych oraz systemów przesuwnych balkonowych, trasowych czy ogrodowych. Są one narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz na próby demontażu przez włamywaczy. Solidne, wielopunktowe ryglowania oraz zamki wyposażone w dodatkowe technologie zabezpieczające sprawiają, iż mieszkańcy mogą czuć się w domu bezpiecznie.