Ciepły montaż okien energooszczędnych
Montowanie okien energooszczędnych musi być zgodne z zasadami ciepłego montażu. To taki sposób umieszczania okna w otworze okiennym, by zniwelować utratę ciepła z wnętrza budynku. Dzieli się na dwa rodzaje:
- ciepły montaż w murze, prawidłowo zwany warstwowym,
- ciepły montaż w strefie ocieplenia.
Ciepły montaż pozwala wyeliminować mostki cieplne, które wpływają na straty energii cieplnej w domach. Okno jest osadzane bezpośrednio w warstwie ocieplenia, dlatego ciepły montaż może mieć zastosowanie jedynie w murach dwu- i trójwarstwowych.
Przed zamówieniem okien do energooszczędnego domu należy wymierzyć dokładnie ościeże. Pojawia się tu zasadnicza różnica względem standardowych czy antywłamaniowych okien, bowiem umieszczenie okna w warstwie izolacyjnej nie zakłada pozostawiania wolnej przestrzeni między ramą okna a otworem okiennym. W trójwarstwowych murach, w których grubość warstwy izolującej jest duża, okno umieszcza się bezpośrednio w tej warstwie. By tak umieszczone okno było stabilne (nie ma przecież bezpośredniego styku z murem) należy zastosować specjalne elementy chwytne, jak wysięgniki i kotwy.
Izolacja ma warstwy, czyli montaż okien pasywnych
Okna energooszczędne należy izolować trójwarstwowo. Ma to szczególne znaczenie w domach pasywnych, które muszą realizować szczegółowe i wymagające wytyczne w kwestii izolacji.
- Pierwsza warstwa umieszczana na zewnątrz budynku to folie i taśmy paroprzepuszczalne. Pozwalają one pozbyć się nadmiaru wody z warstw wewnętrznych, chroni też przed przeciekaniem.
- Druga warstwa, wewnętrzna, to pianka poliuretanowa zapewniająca ocieplenie.
- Wewnętrzna, trzecia warstwa, to folia paroszczelna, która nie pozwala wilgoci z wnętrza domu przenikać do warstwy ocieplenia.
Odpowiednio zaizolowane okna będą gwarancją zachowania ciepła wewnątrz domu.
Ekipa montażowa – odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu
Odpowiednio przeszkolona i doświadczona ekipa, najlepiej zatwierdzona i polecona przez producenta okien, jest kluczowa w montażu okien pasywnych czy energooszczędnych. Argumentów jest wiele – najważniejszym z nich jest właśnie doświadczenie. W Polsce nieczęsto wykonuje się ciepły montaż, dlatego ekipy remontowe nie zawsze potrafią sprawnie i efektywnie go przeprowadzić. Może to powodować problemy i nieszczelność, która w domach energooszczędnych jest konieczna. Warto zatem zainwestować nieco pieniędzy w wynajem profesjonalnej ekipy i zlecenie jej wykonania ciepłego montażu. Trzeba mieć na względzie nie tylko komfort przebywania w domu i ciepło, ale też poniesione wydatki – okna energooszczędne są droższe od standardowych, a niewłaściwie wykonany montaż może spowodować straty ciepła, przez co poniesione koszty będzie można spisać na straty.
Podsumowanie
Najważniejsze w montażu okien energooszczędnych jest doświadczenie ekipy montażowej oraz zastosowanie najlepszej jakości materiałów. Te dwa czynniki pozwolą cieszyć się naprawdę dobrze izolującym ciepło oknem, które nie będzie generowało strat: ani energetycznych, ani pieniężnych. To właśnie źle wstawione okna i niezaizolowane przerwy dylatacyjne powodują najczęściej straty energii.
Jeśli nie widziałeś poprzednich części cyklu, sprawdź je teraz: W pierwszej części pisaliśmy o montażu okien standardowych, zaś w drugiej o oknach antywłamaniowych.
Skontaktuj się z nami