Rodzaje drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe można pogrupować pod względem materiału, z którego będą wykonane. To on w dużej mierze będzie wpływał na to, jakie będą pozostałe właściwości drzwi, dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem i maksymalnie wiele dowiedzieć się na ich temat.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wytrzymałość i bezpieczeństwo
Główną zaletą drzwi aluminiowych jest ich wytrzymałość. W przeciwieństwie do drzwi drewnianych te wykonane z aluminium doskonale znoszą różne warunki atmosferyczne. Wypełnienie komór profili aluminiowych, z których wykonuje się drzwi, decyduje o ich izolacyjności cieplnej: do tego celu wykorzystuje się najczęściej pianką poliuretanową, styropian czy wełnę mineralną. Samo aluminium pomaga też powstrzymywać hałasy.
Aluminiowe drzwi oferują też bardzo szeroką gamę kolorystyczną, dzięki możliwości proszkowego malowania: łatwo nadać drzwiom jednolity kolor, ale też upodobnić je do drewna.
Drzwi z aluminium będą doskonałe jako drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego. Mają właściwości izolacyjne i są odporne na warunki atmosferyczne, UV oraz wilgoć.
Drzwi zewnętrze z PVC – wybór doskonały?
Drzwi wejściowe wykonane z PVC to bardzo popularny wybór wśród inwestorów. Najczęściej można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej, są jednak popularne również w domach i mieszkaniach.
Podobnie jak poprzednie rodzaje drzwi wejściowych, tak samo drzwi z PVC doskonale wygłuszają i blokują hałasy dobiegające z zewnątrz. Ze względu na wypełnienie pianką poliuretanową dobrze izolują ciepło.
Najważniejsze zalety tego rodzaju drzwi to:
- Wytrzymałość – tworzywo sztuczne jest odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć oraz promieniowanie UV. Wymaga minimalnej pielęgnacji, która pozwoli utrzymać czystość i kondycję drzwi.
- Łatwość personalizacji – ze względu na szeroką gamę oklein oraz barwników, drzwi z PVC mogą występować w wielu kolorach i dzięki temu można dopasować je do elewacji czy pozostałych elementów stolarki.
Szukając odpowiednich drzwi wejściowych z PVC, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Kapica. Są one dostępne w wielu kolorach i kształtach – łatwo będzie dopasować je do elewacji czy reszty stolarki okiennej.
Montaż drzwi zewnętrznych, wymiar oraz cena
Światło ościeżnicy drzwi wejściowych nie może być węższe niż 90 cm i niższe niż 200 cm. Wymiary te przewidują przepisy budowlane, nie są jednak zbyt wygodne. Większość architektów sugeruje drzwi większe, na pewno szersze niż 100 cm. Warto pamiętać, że przez drzwi wnosi się meble czy zakupy – trzeba o tym pamiętać, by na etapie planowania nie utrudnić sobie tych czynności.
Montaż drzwi zewnętrznych najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie, ponieważ pozwoli to wyeliminować ryzyko powstawania mostków termicznych. Profesjonaliści dobiorą też miejsce montażu drzwi do rodzaju muru, które zapewni szczelność i wytrzymałość.
Cena drzwi wejściowych zależy od wybranego tworzywa. Najtańsze będą drzwi wykonane z tworzywa sztucznego – są wytrzymałe, łatwo utrzymać je w czystości i dopasować kolorystycznie do elewacji czy reszty stolarki. Nadają się też zarówno do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych, dlatego są częstym wyborem inwestorów.
Podsumowanie
Wybór odpowiednich drzwi do domu czy mieszkania musi opierać się o analizę warunków zewnętrznych, wygląd elewacji i sposób jej wykończenia. Zależnie od potrzeb, można postawić na drzwi z drewna, aluminium lub PVC. Wybór drzwi jest bogaty i z pewnością sprosta wymaganiom nawet najwybredniejszych inwestorów. W razie wątpliwości warto przeczytać też podobny wpis blogowy: O czym pamiętać decydując się na drzwi wejściowe do domu?
Skontaktuj się z nami