Czym charakteryzują się drzwi aluminiowe?
Wytrzymałość
Pierwszym co zwraca uwagę w drzwiach aluminiowych jest trwałość – aluminium jest bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Prawie nie wymaga specjalistycznej konserwacji jak np. drzwi drewniane. Drzwi aluminiowe są też wytrzymałe pod względem technicznym oraz zapewniają ochronę przed ogniem i dymem.
Design i użytkowość
Aluminium jest bardzo plastyczne, dzięki czemu łatwo jest nadawać mu kształt. Zapewnia tym samym duże możliwości aranżacyjne, projektowe i architektoniczne. Dzięki temu drzwi aluminiowe mogą mieć większy niż standardowy rozmiar.
Drzwi aluminiowe mogą też być bardzo dekoracyjne. Pod tym względem nie ustępują drzwiom drewnianym, które uchodzą za najelegantsze. Drzwi PVC są od nich jednak wytrzymalsze, a dzięki odpowiedniej okleinie mogą do złudzenia przypominać drewno.
Zatrzymywanie ciepła
Aluminium ma właściwości termoizolacyjne, czego dowodem jest chociażby stosowanie go w kuchni pod postacią folii. By jednak zapewnić termoizolacyjność na wysokim poziomie, która zatrzyma ciepło w budynku, drzwi z aluminium są od środka wzmacniane specjalnymi produktami. Najczęściej są to:
- wełna mineralna,
- pianka poliuretanowa,
- styropian.
Dzięki temu drzwi aluminiowe doskonale izolują ciepło.
Gdzie sprawdzą się drzwi aluminiowe?
Drzwi aluminiowe, ze względu na znaczną wytrzymałość i łatwość konserwacji, będą doskonałym wyborem w budynkach użyteczności publicznej. Mowa nie tylko o urzędach i biurach – drzwi aluminiowe sprawdzą się w restauracjach, kwiaciarniach i innych lokalach handlowych. Wybierane są często przez osoby prowadzące własną działalność. Najczęściej stosowane są też jako drzwi zewnętrzne – wpływ na to ma docieplenie i termoizolacyjność, która pomaga utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia.
PVC – wiele nazw, wiele możliwości
Drzwi PVC są wykonane z tworzywa sztucznego, które niestety nie ma szczęścia do nazw. PVC to skrót nazwy poli(chlorku winylu). Zapis z nawiasami wynika z chemicznej budowy produktu i jest poprawny, chociaż częściej spotka się zapis bez nawiasów. Szeroko znany jest też skrót PCV – zdobył popularność i jest używany, mimo że jest niewłaściwy. Wymienne używanie wszystkich tych określeń jest dopuszczalne, ponieważ znalazły one swoje miejsce w języku i są dla wszystkich zrozumiałe.
Cechy drzwi z PVC
Wytrzymałość
Polichlorek winylu jest odporny na czynniki chemiczne, biologiczne i atmosferyczne. Łatwo jest też utrzymać go w czystości. PVC cechują zatem dwie najistotniejsze zalety, których wymagają osoby poszukujące odpowiednich drzwi: są trwałe i łatwe w pielęgnacji. Wybór i montaż drzwi z PVC to inwestycja na wiele lat.
Izolacja ciepła i dźwiękoszczelność
Drzwi zbudowane z polichlorku winylu mają szereg zalet, wynikających z cech tworzywa. Doskonale izolują ciepło i zatrzymują hałasy. Wpływ na to ma wielokomorowa budowa profili PVC, która nie wymaga dodatkowych warstw materiałów termoizolacyjnych.
Warto zauważyć też, że z PVC wykonywane są np. ekrany akustyczne montowane przy ruchliwych ulicach. To doskonały dowód na właściwości wygłuszające polichlorku winylu. Drzwi wykonane z tego materiału zabezpieczą mieszkanie przed hałasami na klatce schodowej. W domu zaś wyciszą hałasy z podwórka, takie jak szczekanie psa czy samochody. Drzwi z PVC sprawdzą się też w pokoju niemowlęcia: wyciszą wnętrze i zapewnią spokojny sen.
Design
PVC staje się bardzo plastyczny pod wpływem odpowiednich temperatur, dlatego łatwo nadawać mu wymagany kształt. To ważne nie tylko w stolarstwie, ale też innych dziedzinach, gdzie tworzywo to jest wykorzystywane. Szeroka paleta kolorów, które można nadać drzwiom PCV i wiele możliwości ich wykończenia pozwala dopasować te drzwi do wykończenia pomieszczeń.
Cena
Ważną zaletą drzwi z PVC jest też ich przystępna cena. Łatwość obróbki PVC i popularność tego tworzywa spowodowała, że jest ono stosunkowo tanie. Dotyczy to zarówno kupna i montażu, ale też kwestii utrzymania czystości, która nie wymaga specjalnych produktów.
Drzwi PVC – gdzie można je zastosować?
Drzwi PVC zyskały dużą popularność. Zazwyczaj są pierwszym wyborem do domów mieszkalnych: pojawiają się na tarasach i jako drzwi zewnętrzne, ale z powodzeniem wykorzystywane są też wewnątrz. Szeroka gama kolorystyczna i możliwość stosowania oklein pozwala dopasować je do każdego wnętrza.
Warto podkreślić, że polichlorek winylu znalazł zastosowanie również w przemyśle. Służy nie tylko produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Wykorzystuje się go też jako surowiec do produkcji opakowań, sprzętów medycznych czy elementów instalacji.
Podsumowanie
Wybór odpowiednich drzwi to decyzja, którą trzeba podjąć na podstawie faktów dotyczących tworzyw i ich właściwości. Ważne będą też potrzeby: izolacja termiczna, umieszczenie drzwi czy ich antywłamaniowy charakter. Wskazówką w dokonaniu wyboru mogą być tendencje, które obserwujemy jako producenci i dystrybutorzy stolarki: drzwi aluminiowe najczęściej wybierane są w budynkach użyteczności publicznej, zaś PVC – do domów mieszkalnych. Każdy przypadek jest jednak inny i należy kierować się własnymi potrzebami. W razie wątpliwości warto zwróć się o pomoc do naszych doradców. Ocenią oni warunki danego mieszkania czy domu i pomogą dobrać odpowiednie drzwi. Warto też przeczytać inne artykuły na naszym blogu np. Drzwi wejściowe – rodzaje i co warto wiedzieć na ich temat.
Skontaktuj się z nami