Nie ma znaczenia, czy mowa o myciu kilku okien w mieszkaniu, czy o profesjonalnym myciu alpinistycznym, które regularnie zamawiają firmy mające swoje siedziby w wielopiętrowych, oszklonych wieżowcach. Za każdym razem warto zaplanować sobie pracę i skorzystać z nowoczesnych urządzeń, dzięki którym efekty będą widoczne z daleka. O czym warto pamiętać, aby poprawnie, a co najważniejsze skutecznie umyć okna?
Tradycyjne myjki do okien – szyby bez smug
Nasze babcie i prababcie myły okna przy pomocy różnorodnych szmat i kawałków materiału. Niekiedy dobrym pomysłem okazywała się również gazeta zamoczona w roztworze wody i octu. Dziś dla większości osób to już przeszłość, a materiał w wielu domach został zastąpiony ręcznymi myjkami do okien. Te niewielkie urządzenia składają się z wygodnej rączki i główki, zakończonej grubą, gumową struną. To właśnie ta część pozwala na mycie okien poprzez ściąganie wody z czyszczonej szyby.
Dziś wiele firm ma w ofercie elektryczne myjki do okien wyposażone dodatkowo w zbiorniczek gromadzący brudną wodę. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia całą pracę i skraca czas potrzebny na jej wykonanie.
Parowe myjki do okien – wygodna alternatywa
Stosunkowo nowym, ale z roku na rok cieszącym się coraz większym zainteresowaniem rozwiązaniem, są też parowe myjki do okien. W przeciwieństwie do tradycyjnych, modele te są wzbogacone o grzałkę i dyfuzor pary wodnej, która zostaje wytworzona pod wpływem wzrostu temperatury wody wlewanej do myjki. Zamiast elementu gumowego, myjka parowa zakończona jest z reguły elementem wykonanym z mikrofibry. Materiał ten doskonale nadaje się do czyszczenia nawet najbardziej opornych zabrudzeń. Co ważne z punktu widzenia użytkownika, ręczne myjki parowe są stosunkowo lekkie i małe, ponieważ sterowanie nimi wymaga trzymania przyrządu w dłoniach.
Płyn do mycia szyb ma znaczenie
O ile w przypadku parowych myjek do okien jedyne, czego potrzebujemy, to czysta woda, o tyle mycie szyb bardziej tradycyjnymi metodami wymaga już zastosowania płynu. Wybór detergentu powinien zależeć od materiału, z którego wykonane są ramy okienne oraz ewentualnie od indywidualnych preferencji osoby sprzątającej. Na rynku dostępne są dziś specjalistyczne płyny dedykowane zarówno drewnianej stolarce okiennej, które nie tylko usuną brud, ale również zabezpieczą okna przed niszczeniem, substancje do czyszczenia okien aluminiowych, jak i PVC. Szczególnie te ostatnie można jednak z powodzeniem umyć, korzystając z ciepłej wody z dodatkiem tradycyjnego płynu do mycia naczyń lub mydła.
Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest za to samodzielnie przygotowanie płynu do mycia szyb na bazie octu i ciepłej wody. W ten sposób ograniczymy ilość chemikaliów trafiających z rur ściekowych wprost do środowiska naturalnego, a nasze szyby będą lśniły.
Czym myć okna PVC (plastikowe)?
Zastanawiając się nad tym, jaka będzie najlepsza metoda mycia okien PVC, można skorzystać z rozwiązań dostępnych w domu. Wodny roztwór łagodnego detergentu, aplikowany na szyby i ramę za pomocą miękkiej ściereczki z pewnością nie zniszczy tworzywa sztucznego ani szkła. Ponieważ plastikowe elementy stolarki okiennej są wyjątkowo podatne na zarysowania, warto myć okna również miękką gąbką.
Po usunięciu zanieczyszczeń i plam nie można zapomnieć o przetarciu okien do sucha czystą, delikatną ściereczką. W ten sposób unikniemy nieatrakcyjnych dla oka zacieków i uchronimy okno przed ewentualnym zniszczeniem przez wilgoć.
Od czego zacząć mycie okien?
Wiele osób rozpoczyna mycie okien od usunięcia pierwszej warstwy brudu i osadów z powierzchni szyb. To rozwiązanie stosowane wyjątkowo często, jednak istnieje inne, które w rezultacie przyniesie znacznie więcej korzyści. Mycie okien najlepiej bowiem zacząć od dokładanego doczyszczenia ram okiennych. W ten sposób można mieć pewność, że osadzający się na nich kurz i brud nie zabrudzi nam nowo umytej szyby i nie będzie konieczne ponowne mycie tej samej powierzchni.
Warto przy tym unikać używania żrących detergentów, ponieważ swoim działaniem mogą one uszkodzić warstwę ochronną ram okiennych, co spowoduje głębsze wżeranie się brudu w głąb ramy, a w rezultacie konieczność częstszego mycia okien.
Podsumowanie
Aby umyć okna dokładnie i bez smug, warto znać i stosować kilka popularnych metod. Zachowanie poprawnej kolejności mycia poszczególnych elementów stolarki okiennej, stosowanie łagodnych środków do czyszczenia, korzystanie z nowoczesnych i ułatwiających pracę urządzeń do mycia okien – to wszystko z pewnością przełoży się na oszczędność czasu osoby myjącej i lepszy efekt.
Chcąc, aby nasze okna były naprawdę czyste, a przy tym służyły nam przez lata, warto również pamiętać o odpowiednim doborze detergentów do materiału, z którego są one wykonane. Bez względu na to, czy mowa o myciu okien na wysokości, czy w niewielkim mieszkaniu, dobre i sprawdzone praktyki będą korzystne się za każdym razem.
Skontaktuj się z nami