Na rynku istnieje wiele rozwiązań i nowoczesnych technologii wykorzystywanych w procesie tworzenia okien, spośród których mogą wybierać klienci szukający idealnych modeli. Czym więc kierować się, wybierając najlepsze dla nas okna? Oto najważniejsze informacje na temat wyboru stolarki okiennej.
Rodzaje okien do domu – materiał ma znaczenie
Wybierając okna do domu, warto w pierwszej kolejności zdecydować, z jakiego materiału będą one wykonane. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na styl, w którym urządzone jest wnętrze domu czy mieszkania, ale również dlatego, że w zależności od materiałów, stolarka okienna cechuje się różnym stopniem trwałości. Najpopularniejszy podział okien zakłada rozróżnienie na:
- okna drewniane – najbardziej tradycyjne, naturalne, podatne na konserwację, jednak wymagające odpowiedniej pielęgnacji;
- okna PVC – zdecydowanie najczęściej wybierane dziś przez klientów;
- okna aluminiowe – stosunkowo nowe na rynku i ze względu na swoją wytrzymałość pozwalające na realizację bardziej skomplikowanych projektów budowlanych.
Szyba – istotny element stolarki okiennej
Poza ramą, kluczowym elementem każdego okna jest również jego przeszklenie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest dziś zestaw składający się z trzech szyb i pozwalający na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy do stałych opłat za użytkowanie domu czy mieszkania dochodzą również te związane z ogrzewaniem.
Znaczenie ma także ilość światła przepuszczanego przez okno. Jego głównym zadaniem jest bowiem doświetlanie i dogrzewanie pomieszczenia poprzez maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych w ciągu dnia. W takim przypadku warto postawić na tzw. szyby zespolone, będące konstrukcją dwóch lub trzech oddzielnych szyb, odsuniętych od siebie za pomocą ramki dystansowej. Wytworzona w ten sposób przestrzeń pozwala na „przetrzymanie” ciepła wewnątrz.
Wybierając okna, warto się również zastanowić nad zakupem szyby antywłamaniowej. Wykonana ze szkła laminowanego, jest odporna na stłuczenie, dzięki czemu nie tylko chroni mieszkańców przed ewentualnym atakiem ze strony włamywacza, ale również jest bezpieczna nawet po uszkodzeniu. Warto połączyć ją z okuciem o podwyższonej klasie bezpieczeństwa np. RC1 lub RC2. O nich więcej w tekście Okucia okienne – rodzaje, rola i wybór.
Chcąc skorzystać z któregokolwiek z wymienionych rozwiązań, warto posłuchać porad wykwalifikowanych doradców, którzy z pewnością pomogą w wyborze najlepszego modelu okien. „Nasi klienci niejednokrotnie zaskakują nas swoimi prośbami dotyczącymi szukanych przez nich modeli okien. Staramy się zaproponować im możliwie jak najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie i spełnić ich marzenia o domu idealnym” – mówi Gabriela Kwaśnik, kierownik działu handlowego.
Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania
Ważnym aspektem jest również sposób otwierania okien. Tradycyjne: rozwierne i uchylno-rozwierne, sprawdzą się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i w przypadku okien tarasowych. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z naprawdę niewielkimi przestrzeniami, które z reguły nie wymagają wietrzenia, można się również zdecydować na okno jedynie uchylne. Wówczas jego konstrukcja pozwoli tylko na otwarcie go od góry o kilka-kilkanaście centymetrów.
Innym rozwiązaniem są drzwi podnoszono-przesuwne, które z powodzeniem można zastosować w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużymi, a co za tym idzie – ciężkimi powierzchniami szklanymi albo jeśli chcielibyśmy oszczędzić przestrzeń wewnątrz, albo na zewnątrz domu. W ten sposób możliwe jest otwarcie drzwi tarasowych lub balkonowych bez konieczności posiadania dużej ilości miejsca w okolicach okna.
Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem wydają się również okna narożne. Coraz popularniejsze, stanowią nie tylko szansę na zwiększenie ilości światła wpadającego do pomieszczeń, ale również są prawdziwą ozdobą budynków, dodającą charakteru. Montaż okien narożnych to propozycja dla miłośników nowoczesnego designu i niecodziennych efektów. Okna narożne występują w dwóch formach – słupkowej, która w miejscu narożnika ma łącznik w formie słupka oraz bezsłupkowej (dotyczy konstrukcji aluminowych – w której łącznika brak. Drugi wariant wygląda szczególnie efektownie, a zastosowanie odpowiedniego łączenia na styku szyb nie pozwoli na straty ciepła z wnętrza domu.
Czwartą, stosunkowo najrzadziej stosowaną opcją, są okna obrotowe. Innowacyjność takich okien polega na otwieraniu ich nie wzdłuż krawędzi, a wzdłuż osi wyznaczonej najczęściej w połowie okna.
Podsumowanie
Wybierając okna do domu lub mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Rynek stolarki okiennej oferuje dziś wiele nowoczesnych, często nawet intuicyjnych rozwiązań, pozwalających na zaoszczędzenie ciepła, energii i pieniędzy. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów okien można zatem wybrać takie, które nie tylko będą miały określone, satysfakcjonujące użytkowników parametry techniczne, jak sposób otwierania czy przepuszczalność światła, ale również doskonale wpiszą się w styl i charakter mieszkania czy domu, którego będą integralną częścią.
Skontaktuj się z nami