Okno w łazience – jakie korzyści z tego wynikają?
Decyzja o stworzeniu łazienki z oknem powinna zostać podjęta szybko, bo już na etapie projektu. Architekt, który otrzyma informację o tym, że w łazience ma być okno, może inaczej zaaranżować cały układ domu – tak, by łazienka miała dostęp do zewnętrznej ściany. Bez tego, zamontowanie tam okna będzie niemożliwe.
Okno w łazience przede wszystkim pozwoli lepiej wietrzyć to pomieszczenie. Jest ono znacznie bardziej narażone na wpływ wilgoci, dlatego cyrkulacja powietrza jest tu szczególnie istotna. Dzięki niej da się zabezpieczyć wnętrze przed wystąpieniem grzybów czy pleśni – mogą one nie tylko powodować problemy z kondycją budynku czy jego estetyką, ale też wpływać na zdrowie mieszkańców.
Temperatura w łazience z oknem może być lepiej kontrolowana. Wpływa na to możliwość otwarcia okna, ale też fakt, że promienie słoneczne dodatkowo pozwalają ogrzać wnętrze. Może to znacznie obniżyć koszty ogrzewania.
Na kwestie pieniężne wpływa też fakt, że okno w łazience jest źródłem dziennego światła. Naturalne oświetlenie lepiej wpłynie na zdrowie, codzienny komfort i samopoczucie, ale przede wszystkim: dzięki niemu spadnie zużycie prądu.
Okno w łazience może być też dodatkowym elementem dekoracyjnym. Na parapecie można ustawić rośliny doniczkowe lub inne ozdoby. W oknie warto powiesić też firankę, np. ładną, dekoracyjną zazdrostkę. W nowoczesnych domach łazienka bywa symbolem luksusu – często projektuje się całe pokoje kąpielowe. Ich charakter podkreśli doskonale duże panoramiczne przeszklenie. Tu pojawia się jednak miejsce na kolejną część artykułu:
Wady posiadania okna w łazience
Wielu, jako największą wadę okien w łazience, wymieni konieczność ich częstszego mycia, zbieranie się wilgoci na szybie czy ograniczenia w aranżacji niewielkiego wnętrza łazienki. Przede wszystkim można jednak wskazać na brak prywatności w miejscu, które powinno gwarantować ją w stu procentach. Planując okno w łazience, należy zatem wziąć pod uwagę np. plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Jeśli działka pod budowę sąsiaduje np. z lasem albo innym „nieużytkiem”, warto w tę stronę skierować okno łazienki. Złym kierunkiem będzie na pewno ulica albo działka, na której już ktoś mieszka.
Czym zasłonić okno w łazience?
Na korzyść inwestorów działa w tej kwestii… słońce! W ciągu dnia, na zewnątrz, promienie świetlne są bardzo intensywne i liczne, przez co blokują słabsze promienie z wnętrza domu, naturalnie chroniąc wnętrze przed wścibskim wzrokiem podglądaczy. Sytuacja zmienia się po zmroku, kiedy włączone światła lamp w pomieszczeniach są intensywniejsze – dlatego właśnie po zmroku widać, co jest w środku domu. Dzięki temu fizycznemu zjawisku można uznać, że w ciągu dnia naszej prywatności pilnować będzie słońce – co jednak wieczorem?
• montaż rolet, zasłonek albo gęstych firanek,
• folia, która zamieni okno w lustro weneckie. Odbije ono to, co na zewnątrz i doskonale ochroni prywatność osób korzystających z łazienki,
• zasadzenie wysokich roślin czy iglastych krzewów za oknem – przysłonią one łazienkę, a do tego zagwarantują przyjemny widok przez cały rok,
• szyby mleczne lub ornamentowe. Dzięki nim wnętrze pozostanie niewidoczne z zewnątrz i zarazem odpowiednio doświetlone.
Jakie okno w łazience?
Decyzja o tym, żeby w łazience zamontować okno, została podjęta – teraz czas je wybrać. Kształt i wielkość zależą od powierzchni łazienki i efektu, który chce osiągnąć inwestor. Niezależnie od tego, czy okno będzie duże, czy małe, należy jednak zwrócić uwagę na jego parametry. Najważniejsza będzie z pewnością kwestia energooszczędności i izolacyjności. W łazience powinno być wystarczająco ciepło, by móc komfortowo z niej korzystać. Doskonałą propozycją w tej kwestii są okna od firmy Kapica, Schüco LivIng. Na ich szczelność wpływa siedmiokomorowy system profili, możliwość zamontowania pakietów szybowych o grubości nawet 52 mm oraz warstwy uszczelnień z EPDM. W nowoczesnym salonie kąpielowym istotna będzie też izolacja dźwiękowa, dzięki której łatwiej będzie się zrelaksować i odpocząć.
Bardzo ważną innowacją w naszych oknach jest samoczynna wentylacja – system Schüco VentoAir+ dba o wymianę powietrza nawet przy zamkniętych oknach. To szczególnie ważne w łazience, ponieważ pozwoli znacznie zniwelować wilgoć.
Podsumowanie
Wstawienie okien do łazienki to bardzo dobry pomysł głównie ze względu na możliwość wietrzenia wnętrza oraz oszczędność energii elektrycznej. Pozwolą też dodać łazience charakteru – okno to zdecydowany element dekoracyjny. Wielu obawia się jednak utraty prywatności – problem ten pomoże jednak rozwiązać chociażby roleta albo nowoczesne szyby. Warto zatem tak zaprojektować swój nowy dom, by w łazience można było zamontować okno, ponieważ daje to szereg korzyści.
Skontaktuj się z nami